PŚ w skokach: Kasai i Ammann wygrali w Kuusamo, Żyła 24.

Simon Ammann i Noriaki Kasai wygrali ex aequo konkurs Pucharu Świata w skokach rozegrany w Kuusamo. Najlepszy z Polaków – Piotr Żyła zajął 24. miejsce.

Przebrnięcie kwalifikacji było tego dnia maksimum możliwości dla większości Polaków, startujących w Kuusamo. Już po pierwszej serii z konkursem pożegnać musieli się Stefan Hula (91 m), Krzysztof Biegun (106 m), Aleksander Zniszczoł (104,5 m), Maciej Kot (110 m) i Dawid Kubacki (112 m). Wszyscy oni startowali z niskimi numerami startowymi i bardzo wcześnie zakończyli udział w zawodach. W związku z tym, ostatnią nadzieją fanów biało-czerwonych pozostawał, podobnie jak w piątek, Piotr Żyła. Popularny "Wiewiór" także nieco zawiódł swoich kibiców i lądował na linii 122,5 m. Dawało mu to oczywiście awans, ale miejsce zajmowane przez Piotrka było odległe – dokładnie 25.

Widowisko w pierwszej serii popsuł niestety groźnie wyglądający upadek Niemca Andreasa Wellingera. Mimo młodego wieku, zawodnik ten wykazał się ogromnym sprytem i znacznie zamortyzował siłę uderzenia o bulę. Po wypadku Wellinger był przytomny i prawdopodobnie nie doznał poważniejszych obrażeń. 

Fenmonalnie w pierwszej serii zaprezentował się Noraiki Kasai. Japończyk uzyskał 145 metrów i objął zdecydowane prowadzenie. 143,5 m uzyskał zaś Michael Hayboeck. Skoczkom tym przypadły dwa czołowe miejsca na półmetku. Trzeci z odległością 140,5 m był Norweg Fannemel. Lider PŚ – Simon Ammann skakał z obniżonego rozbiegu, uzyskał 135,5 m i zajmował szóste miejsce ze stratą 8,6 pkt do Kasai.

W drugiej serii Żyła uzyskał 122 metry, co dało mu ostatecznie 24. miejsce.

Ze świetnej strony pokazał się Ammann – 144 m co pozwoliło mu na drugi z rzędu zwycięstwo w Kuusamo. Było to jednak sukces niezwykły gdyż ex aueqo na pierwszym stopniu podium stanął ze Szwajcarem Noriaki Kasai (131,5 m). Trzecia lokata przypadła Severinowi Freundowi, atakującemu z siódmego miejsca po pierwszej serii. 

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.