PŚ w Lillehammer: Johaug o włos przez Bjoergen, Jaśkowiec i Marcisz przed Kowalczyk

Therese Johaug wygrała po pięknej walce bieg na 5 km techniką dowolną rozegrany w Lillehammer. W czołowej trzydziestce finiszowały trzy Polki, ale najlepszą z nich wcale nie była Justyna Kowalczyk. Dziś szybciej od niej pobiegły Sylwia Jaśkowiec i Ewelina Marcisz.

Z racji słabego występu w sprincie, Justyna Kowalczyk startowała z dość wczesnym numerem startowym – trzydziestym. Polka, na mecie zameldowała się jako ósma i miała gorszy czas nawet od Sylwii Jaśkowiec. Kilka minut później, wynik o 0,1 sekundę lepszy uzyskała też inna z biało-czerwonych – Ewelina Marcisz. Rezultaty Jaśkowiec i Marcisz nie były rewelacyjne, ale pokonanie Justyny Kowalczyk, na pewno sprawiło im sporo radości. Bezprecedensowa sytuacja, w której nasza mistrzyni przegrywa ze swoimi koleżankami z reprezentacji, mogła być jeszcze bardziej niezwykła – kolejna polska narciarka – Paulina Maciuszek straciła do Justyny tylko siedem sekund. 

W ostatecznym rankingu, trzem Polkom przypadły miejsca w trzeciej dziesiątce, co można uznać za umiarkowany sukces. Jaśkowiec była 24, Marcisz 26, a Kowalczyk 27. Na "punkty" nie załapały się Maciuszek i Kubińska.

Walka o zwycięstwo rozegrała się między Therse Johaug i Marit Bjoergen. Na dwóch pierwszych pomiarach czasu, Bjoergen wyprzedzała swoją rodaczkę o cztery sekundy. Na trzecim punkcie kontrolnym (3,3 km) różnica ta została zniwelowana i to Johaug prowadziła o 0,8 sekundy. Oznaczało, to że emocje będą trwały do samej mety, na której Marit przegrała z Therese o 0,3 s. Trzecie miejsce także zajęła Norweżka – Heidi Weng.

W klasyfikacji generalnej PŚ liderką pozostała Bjoergen. Zawodniczka ta prowadzi także po dwóch częściach trzydniowego cyklu Lillehammer Tour. Rywalizacja ta zakończy się niedzielnymi biegiem pościgowym techniką klasyczną.

Wyniki:

1. Johaug /NOR/
2. Bjoergen /NOR/ + 0:00,3
3. Weng /NOR/ + 0:10,9

24. JAŚKOWIEC + 0:48,8
26. MARCISZ + 0:51,2
27. KOWALCZYK + 0:51,3

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.