Kowalczyk w Davos blisko pierwszego podium w sezonie, kolejny triumf Johaug

Therese Johaug wygrała w Davos bieg na 10 km techniką klasyczną, zaliczany do PŚ w biegach narciarskich. Justyna Kowalczyk zajęła siódme miejsce, choć jeszcze dwa kilometry przed metą mogła liczyć na trzecią lokatę. Jak podano w studio TVP, Polka pod koniec dystansu zaliczyła upadek.

Pierwotnie panie miały rywalizowaćw Davos na dystansie 15 km, ale z powodu małej ilości śniegu, organizatorzy skrócili bieg do 10 km. Justyna Kowalczyk startowała z numerem 48 i na pierwszym pomiarze czasu (2 km) objęła prowadzenie. Trzeba było jednak poczekać jeszcze na najsilniejsze zawodniczki. Wyprzedzić zdołały ją tylko dwie Norweżki – Therse Johaug (o 5 sekund) oraz Marit Bjoergen ( o 4 seknudy). 

Drugi pomiar usytuowano na punkcie 2,8 km. Tam Johaug zwiększyła przewagę nad Justyną do 9 sekund i nadal wyprzedzała Bjoergen o niespełna 2 sekundy. 

Na półmetku rywalizacji najlepszy czas należał nadal do Johaug. Filigranowa Norweżka zwiększyła przewagę nad swoją rodaczką Bjoergen do 11 sekund i o 22 sekundy wygrywała z Kowalczyk. Do trzeciego miejsce na kilka sekund zbliżyły się bardzo dobrze biegnące Szwedka Anna Haag i Finka Kerttu Niskanen. 

Po siedmiu kilometrach Kowalczyk zwiększyła przewagę nad ścigajacymi ją zawodniczkami do 10 sekund. Na czele, z bezpieczną przewagą 18 sekund nad Bjoergen i 38 nad Justyną, pozostawała Bjoergen. 

Na punkcie kontrolnym 7,8 km do Justyny niestety ponownie zbliżyły się Niskanen i Haag (odpowiedniu 4 i 7 s staraty). Na czele nie zaszły żadne zmiany. Therse była 20 s przed Marit. 

Na mecie Niskanen okazała się o 9 sekund szybsza od Haag. O ewentualnym miejscu na podium dla Finki zdecydować miała zatem postawa Justyny Kowalczyk na ostatnich dwóch kilometrach biegu. Polka niestety osłabła, straciła do Niskanen 23 sekundy i musiała uznać także wyższość Szwedek Haag oraz Bleckour. Wkrótce wyprzedziła ją o jedną sekundę także Norweżka Weng. Szybsze były też oczywiście Johaug i Bjoergen, co ostatecznie dało naszej mistrzyni siódmą lokatę. 

Po zakończeniu zawodów, w studio TVP podano informację, że Kowalczyk upadła na ostatnich kilometrach, co zapewne miało duży wpływ na stratę jaką zanotowała.

WYNIKI:

1. JOHAUG /NOR/
2. BJOERGEN /NOR/ + 43
3. NISKANEN /FIN/ + 0:58
—-
7. KOWALCZYK + 1:21
34. KUBIŃSKA +2:40

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.