Koudelka wygrał w Engelbergu, Żyła ostatnią nadzieją Polaków

Czech Roman Koudelka wygrał niedzielny konkurs PŚ w skokach narciarskich w Engelbergu. Były to ostatnie zawody przed prestiżowym Turniejem Czterech Skoczni. 

Pierwsza seria w Engelbergu dostarczyła wielkich emocji. Zawodnicy oddali w sumie sześć skoków ponad 135 metrów, a jeden z nich (Andreas Kofler) doleciał nawet do 140 m, co jest wynikiem tylko o metr gorszym niż rekord skoczni. Mimo tak wspaniałej odległości, Kofler zajmował dopiero 12. miejsce na półmetku rywalizacji. Powodem były korzystne warunki w jakich oddawał swą próbę, kiepskie lądowanie i długość najazdu, skrócona przez sędziów krótko po występie Austriaka. W grupie, która miała bardzo dobry wiatr pod narty było jeszcze dwóch skoczków. Oni także skorzystali z dobrodziejstw natury – Matjaz Pungertar skoczył 138,5 m, dzięki czemu zajmował piąte miejsce, a Piotr Żyła poszybował w pięknym stylu na 138 metr i zajmował siódmą lokatę. Po występie tych dwóch zawodników wiatr ponownie zmienił kierunek na tylni, mimo tego skoki wciąż były dalekie. 135,5 m uzyskał Roman Koudelka. Dało mu to zwycięstwo w pierwszej serii o 1,7 pkt przed Michaelem Hayboeckiem i 2,2 przed Simonem Amannem. Triumfator z soboty – Richard Freitag był ósmy (131 m), a lider PŚ Anders Fannemel dziesiąty (135,5 m). 

Do finału nie awansował żadne z pozostałych Polaków. Stefan Hula był 34., Jan Ziobro 36., a Klemens Murańka 40. 

Druga seria nie była już tak udana dla Żyły. Zaledwie 123,5 m spowodowało spadek na 15. miejsce. W przeciwnym kierunku powędrował Słoweniec Jernej Damjan – z trzynastego miejsce przsunął się on, dzięki odległości 133 m na czwartą pozycję. Przeskoczyć go zdołali jedynie Simon Ammann (136,5 m), Michael Hayboeck (134,5 m) oraz Roman Koudelka (138,5m). Skok Czecha nie pozostawiał wątpliwości, co do tego kto był tego dnia najlepszy. Z drugim Ammannem wygrał on o ponad 5 pkt. 

Liderem PŚ pozostał ósmy w niedzielę Fannemel. Norweg wyprzedza jednak Koudelkę o zaledwie dwa punkty.

Wyniki:

1. Koudelka 289 pkt
2. Ammann 284,4 pkt
3. Hayboeck 282,4 pkt
4. Damjan 266,9 pkt
5. Freitag 266,8 pkt

15. ŻYŁA 252,9 pkt

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.