Makarainen zdominowała bieg masowy, 14. miejsce Nowakowskiej-Ziemniak

Liderka PŚ, Kaisa Makarainen z Finlandii, w pięknym stylu wygrała bieg masowy na 12,5 km zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biathlonie. Jedyna startująca Polka – Weronika-Nowakowska Ziemniak zajęła 14. miejsce.

Wśród trzydziestu zawodniczek była jedna Polka – Weronika Nowakowska-Ziemniak.Na pierwszym strzelaniu nasza reprezentantka miała jedno pudło i zajmowała 19. miejsce ze stratą 35 sekund do prowadzącej Włoszki Wierer, która wraz z Ukrainką Semerenko, Finką Makarainen i Czeszką VItkovą osiągnęła nieznaczną przewagę nad resztą stawki. Karną rundę, a do tego upadek zaliczyła jedna z faworytek – Daria Domraczewa. 

Białorusinka zajmowała miejsce tuż przed Nowakowską i Polka dobrze skorzystała z prędkości utytułowanej koleżanki. Pozwoliło to na poprawienie swojej pozycji i zmniejszenie straty do czołówki przed drugim strzelaniem. Na strzelnicy jako pierwsza zameldowała się liderka PŚ Kaisa Makarainen, majaca ponad 10 sekund przewagi nad rywalkami. Finka uporała się z próbą strzelecką błyskawicznie, podobnie uczyniła Valja Semerenko i te dwie zawodniczki wyjechały na trzecie okrążenie ze zdecydowaną przewagą. Nowakowska-Ziemniak spudłowała ostatni strzał i na trasę ruszyła jako piętnasta ze stratą blosko 50 s do liderki. Polka nie miala już przed sobą Domraczewej, która uszkodziła karabin podczas wspomnianego upadku, straciła mnóstwo czasu przed przystąpieniem do strzelania, a do tego trafiła zaledwie jeden pocisk i wycofała się z rywalizacji. 

Na kolejnej rundzie biegowej Makraianen ponownie zwiększyła przewagę nad goniącymi ją biathlonistkami. Semerenko na strzelnicę dojechała około 15 sekund po Fince. Emocje wzrosły, gdy Makarainen spudłowała dwukrotnie, jeden błąd miała też Ukrainka i wykorzystały to cztery bezbłędne zawodniczki – Bescond, Soukalova, Hinz i Skardino. Nowakowska pomyliła się aż dwa razy i spadła na dwudzieste miejsce.

Dojazd do ostatniej strzelnicy przyniósł jedną ważną zmianę – do czołowej czwórki bardzo zbliżyła się atakująca z siódmegu miejsca Makarainen. Na strzelnicy świetnie wypadła Bescond, która miała 10 sekund przewagi nad Soukalovą i 13 nad Skardino. Tylko18 sekund traciły jednak Semerenko i Makarainen, co zapowiadało wielką walkę o wygraną. Bezbłędnie strzelała Nowakowska, dzięki czemu awansowała na 14. miejsce. 

Ostatnie okrążenie fantastycznie zaczęła Makarainen, która błyskawicznie doskoczyła do Soukalovej i Skardino. Już 1,2 km po strzelnicy Finka wyprzedzała Bescond i pewnie zmierzała po wygraną. Na metę liderka PŚ dotarła blisko 8 sekund wcześniej niż Francuzką. Trzecie miejsce dla Białoursinki Skardino. Nowakowska-Ziemniak dojechała do finiszu jako czternasta.

PŚ w biathlonie >>

Wyniki:

1. MAKARAINEN 
2. BESCOND + 0:08
3. SKARDINO + 0:16
4. SOUKALOVA + 0:24
5. Va. SEMERENKO + 0:25

14. NOWAKOWSKA-ZIEMNIAK + 1:50

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.