Kamil Stoch czwarty w Titisee-Neustadt, triumf Severina Freunda

 Kamil Stoch zajął czwarte miejsce w konkursie skoków narciarskich w Titisee-Neustadt. Zwyciężył z dużą przewagą Severin Frenud. Dziewiąta lokata przypadła Piotrowi Żyle.

Pierwsza seria konkursu w Titisee-Neustadt była świetnym widowiskiem. Autorem pierwszego z bardzo dalekich skoków był Piotr Żyła. 138 m dało prowadzenie na kilka dobrych minut. Wyprzedzić zdołał go dopiero Kamil Stoch 136 m. Obaj Polacy włączyli się tym samym do walki o podium. Na półmetku rywalizacji Piotrek był czwarty, a Kamil trzeci, pokonali ich, niestety dość wyraźnie Peter Prevc (141,5 m) oraz Severin Freund (138,5 m). Niemiec prowadził o 0,3 pkt przed Słoweńcem, ale Stocha i Żyłę wyprzedzał już o ponad 8 pkt. Biało-czerwoni musieli też uważać na grupę czterech skoczków zajmujących miejsca za nimi, ale mających minimalne straty. W gronie tym byli Roman Koudelka, Noriaki Kasai, Gregor Schlierenzauer i Stefan Kraft. Do finałowej rundy awansował jeszcze jeden Polak – Aleksander Zniszczoł (24. miejsce).

W drugiej rundzie Zniszczoł skoczył, podobnie jak w pierwszej 126 m i ostatecznie został sklasyfikowany na 22. miejscu.

Skoki czołowej dziesiątki po pierwszej serii były bardzo interesujące. 138 uzyskał Anders Jacobsen, ale on miał za dużą stratę by walczyć o podium. Aspiracje do „pudła” zgłosił Kraft (139), z gry wypadł natomiast Schlierenzauer (133,5 m). Austriaka nie pokonał także Kasai (132,5 m), skaczący w bardzo trudnych warunkach. Piąty na półmetku Roman Koudelka skoczył pół metra bliżej od Japończyka, ale dostał jeszcze większy bonus za wiatr w plecy. Pokonać Krafta się nie udało, ale wystarczyło do „orania” Kasai. Niestety swoją próbę popsuł Żyła. 128 m dało ostatecznie dziewiąte miejsce. Na podium nie stanął także Stoch – 133,5 m dało mu łączną notę o 6 punktów niższą od Krafta i o 1 pkt lepszą niż Koudelka. Niespodziewanie z liderem PŚ przegrał też Prevc, który uzyskał 131,5 m i roztrwonił ponad 10 pkt przewagi. Skaczący jako ostatni Severin Freund potwierdził dominację, zaliczając 140 m. Niemec triumfował z przewagą ponad 11 pkt.

W klasyfikacji generalnej liderem pozostał Stefan Kraft, drugi jest Prevc, a Freund awansował na trzecie miejsce. W dziesiątce zameldował się natomiast, pierwszy raz w sezonie, Kamil Stoch.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.