Najcenniejsze marki świata sportu

Magazyn Forbes co roku publikuje ranking najdroższych marek świata. W 2011 roku redaktorzy postanowili przedstawić najdroższe marki sportowe. Kto lub co króluje w takich rankingach?

Sport jest cenny

Nie bez powodu najlepsi sportowcy świata, zwłaszcza w takich dyscyplinach jak piłka nożna, tenis czy golf, są sponsorowani przez wielkie marki odzieżowe i nie tylko. Są oni dla firm „żywą reklamą”, dlatego na każdej kampanii promocyjnej zarabiają krocie. Forbes umieścił na liście najdroższych sportowców świata 2011 takie osoby jak:

  • Tiger Woods – genialny golfista, którego „marka” warta jest 55 mln dolarów,
  • Roger Federer – szwajcarski tenisista, z nazwiskiem wartym 26 mln dolarów.
  • Phil Mickelson – amerykański golfista, z marką wartą 24 mln dolarów.
  • David Beckham – jeden z najlepszych piłkarzy świata, z nośnym reklamowo nazwiskiem wartym 20 mln dolarów.
  • LeBron James – amerykański koszykarz, którego marka wyceniana jest na 20 mln dolarów.

W dalszym ciągu sportsmenem, który może negocjować horrendalnie wysokie stawki za kontrakty reklamowe jest Tiger Woods, co może być zaskoczeniem. Pomimo skandali obyczajowych i kosztownego rozwodu, golfista nadal może liczyć na intratne umowy reklamowe.

Najdroższe firmy sportowe

W świecie sportu nie brakuje cennych marek – odzieżowych i kosmetycznych. Do największych i najdroższych firm sportowych zalicza się:

  • Nike – marka wyceniana na 15 mld dolarów,
  • ESPN – marka wyceniana na 11,5 mln dolarów,
  • Adidas – marka wyceniana na 5 mld dolarów,
  • Sky Sport – marka wyceniana na 3 mld dolarów,
  • Gatorade – marka wyceniana na 2,5 mld dolarów.

Poza konkurencją pozostaje, jak widać z zestawienia Forbes`a – firma Nike. Jest trzykrotnie więcej warta niż jeden z jej konkurentów – Adidas. Niemniej, Adidas specjalizuje się nie tylko w produkcji ubrań dla sportowców, ale i ubrań codziennych, butów, sprzętu sportowego, a także sygnuje swoją marką sklepy z kosmetykami.

Najdroższe drużyny sportowe świata

Ranking drużyn sportowych na świecie dokonany przez amerykański Forbes zaskakuje. Na pierwszym miejscu znalazła się najbardziej utytułowana drużyna baseballowa New York Yankees, warta 340 mln dolarów, która zdetronizowała tym samym piłkarską potęgę – Manchester United wart 269 mln dolarów. Na trzecim miejscu zestawienia znalazł się hiszpański klub piłkarski Real Madryt z Christiano Ronaldo na czele z marką wartą 264 mln dolarów. Kolejne pozycje zajmuje drużyna Dallas Cowboys warta 193 mln dolarów oraz niemiecki Bayern Monachium – 179 mln dolarów.

wpis gościnny

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.