Angelika Wątor: złoto na IE pokazało, że nie ma ograniczeń

Angelika Wątor jest młodą i utalentowaną polską szablistką. Swój wielki potencjał potwierdziła na Igrzyskach Europejskich w Baku, gdzie sięgnęła po złoty medal. O swoich tegorocznych występach, a także celach na przyszłość Angelika opowiedziała nam w krótkiej rozmowie.

Wiemy, że wcześniej sama, m.in. na portalach społecznościowych zbierała Pani fundusze na starty, medal z IE chyba znacząco poprawi sytuację? Będzie momentem zwrotnym w karierze…

Myślę, że moja sytuacja się poprawi, jednak mimo zwycięstwa w Igrzyskach Europejskich nie dostanę żadnych punktów w liście krajowej. Także całkiem możliwe, że na następny Puchar Świata, także będę zbierać środki aby reprezentować Polskę.

Medal w Baku to ważny sukces, ale zapewne nie szczyt Pani ambicji. Gdzie sięgają Pani aspiracje i jakie ma Pani plany startowe na najbliższy czas?

Złoty medal w Baku pokazał mi, że nie ma ograniczeń. Można śmiało marzyć o najtrudniejszych celach i je realizować. Na najbliższy czas planuje ciężką pracę, po IE mam tyle motywacji, że muszę ją dobrze wykorzystać.

Proszę w dwóch zdaniach opowiedzieć nam o tym jak te Igrzyska Europejskie wyglądały od „środka”Jak były zorganizowane, jaka panowała atmosfera?

Igrzyska Europejskie można śmiało porównać do Igrzysk Olimpijskich. Poziom tej imprezy był naprawdę imponujący, obiekty sportowe robiły wrażenie Do organizacji nie miałam zastrzeżeń, wolontariuszami byli sympatyczni i inteligentni ludzie, którzy zawsze starali się nam pomagać… A ceremonia otwarcia i zamknięcia to cudowne przeżycie!

Czy Pani zdaniem Igrzyska Europejskie to dobry pomysł i czy szermierka jest sportem, który przez obecność w programie może zyskać, np. na popularności?

Myślę, że Igrzyska Europejskie to wspaniały pomysł. Igrzyska kontynentalne rozgrywane są już w innych częściach świata. Regularnie odbywają się Igrzyska Panamerykańskie i Igrzyska Azjatyckie. Swoją imprezę tego typu ma również Afryka. Ciężko niestety mówić o popularności szermierki w Polsce, ale mam nadzieję, że z biegiem czasu to się zmieni, także dzięki IE.

Krótko po Baku, w Moskwie odbyły się Mistrzostwa Świata, gdzie wystąpiła cała światowa czołówka. Jak Pani podsumuje swój start (51. miejsce indywidualnie) i 4. w drużynie?

Moją imprezą docelową były Igrzyska Europejskie i to na nich się skupiłam. Miejsce 51. na Mistrzostwach Świata nie jest szczytem moich marzeń, jednak był to bardzo ciężki sezon – bardzo dużo zawodów ragi międzynarodowej i krajowej. Poza tym moją przeciwniczką była niezwykle uzdolniona i utytułowana Amerykanka i miałam prawo z nią przegrać. Ale nie poddałam się bez walki (porażka 11-15 – przyp. red.)

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia!

Angelika Wątor

fot. Angelika Wątor – archiwum prywatne

Angelika Wątor ma 21 lat i reprezentuje Polskę w konkurencji szablistek. Swój największy sukces w dotychczasowej karierze odniosła 25. czerwca 2015 roku w Baku, gdzie zdobyła złoty medal 1. Igrzysk Europejskich.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.