Pekin 2015: Poranna sesja 1. dnia bardzo dobra dla Polaków

Bardzo dobrze spisali się polscy lekkoatleci podczas porannej sesji pierwszego dnia MŚ Pekin 2015. Niemal wszyscy reprezentanci naszego kraju przebrnęli przez eliminacje. 

W kwalifikacjach rzutu młotem świetną robotę wykonali Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. Polacy wygrali odpowiednio grupę A i grupę B. Rezultat 78,38 m Fajdka dał mu pierwsze miejsce kwalifikacji, a 76,62 Nowickiego to czwarty wynik.

Wielkie emocje towarzyszyły kwalifikacjom kulomiotek. Paulina Guba przed ostatnim swoim pchnięciem była 13. i potrzebowała poprawić się o minimum 17 cm, by myśleć o awansie. Polka skoncentrowała się, cisnęła kulę na odległość 17,73 i z 12. wynikiem uzyskała promocję do finałowej rozgrywki.

8:25,10 w eliminacyjnym biegu na 3000 m z przeszkodami wystarczyło Krystianowi Zalewskiemu do awansu do finału. Polak uczestniczył w najszybszej serii i jego rezultat był czwartym wynikiem całych kwalifikacji.

Promocję do półfinałów na 1500 m wywalczyły trzy Polki – Angelika Cichocka była szósta w swoim biegu i awansowała dzięki dobremu miejscu, nawet pomimo kiepskiego czasu – 4:11.08. Lepsze wyniki miały Sofia Ennaoui i Renata Pliś, ale one musiały czekać na wyniki wszystkich biegów. Ostatecznie rezultaty 4:06,94 oraz 4:05,89 dały im promocję.

W biegach na 800 metrów mężczyzn najlepiej poradził sobie Adam Kszczot (1:46,63), który spokojnie wygrał swoją serię. Awans z „czasem” wywalczył piąty na mecie czwartego biegu Marcin Lewandowski (1:46,25), zawiódł niestety szósty w swoim występie Artur Kuciapski, którego rezultat (1:49,22) był za słaby, by marzyć o półfinale.

W sobotę rozpoczęła się też rywalizacja siedmioboistek z udziałem Karoliny Tymińskiej. Polka nieźle pobiegła na 100 m przez płotki (13,52 s – najlepszy wynik w sezonie) i była 13. po pierwszej konkurencji. Niestety Karolina słabo skoczyła wzwyż (1,65 m) i spadnie na 24. lokatę. Prowadzi Jessica Ennis z Wielkiej Brytanii przed rodaczką Johnson-Thompson i Holenderką Visser.

Pierwszy finał tegorocznych MŚ zakończył się niespodziewanym triumfem 19-letniego reprezentanta Erytrei – Ghebreselassie. Srebro dla Etiopczyka Tsegaya, a brąz dla biegacza z Ugandy – Mutai.

W sesji popołudniowej obejrzymy m.in. eliminacje 400 m przez płotki z udziałem Patryka Dobka, kwalifikacje tyczkarzy z Wojciechowskim, Soberą i Liskiem i kolejne dwie konkurencje siedmioboju – pchnięcie kulą oraz sprint na 200 m. W finale kuli powalczy Paulina Guba, a dzień zakończy walka o medale na 10 000 m mężczyzn bez udziału biało-czerwonych.

MEDALIŚCI >>
WYNIKI POLAKÓW >>
TERMINARZ >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.