5 powodów, dla których w finale EURO będę kibicował Portugalii

Już tak jest, że w finale wielkiego turnieju chyba każdy fan piłki nożnej kibicuje jednej z drużyn. Nawet jeśli w meczu o złoto nie gra drużyna, z którą sympatyzuje się na co dzień. Dziś będę kibicował Portugalii. Jeśli po mistrzostwo Europy sięgną Francuzi, nie będę płakał. Jednak znalazłem kilka powodów, dla których będę trzymał kciuki za Portugalczyków.
1. Portugalia to kraj mający zasługi dla światowego futbolu.

Reprezentacja Portugalii nie jest wielką piłkarską potęgą. Jednak to, co ten kraj zrobił dla futbolu sprawia, że należy się im złoty medal na wielkiej imprezie. Portugalia dała światu wielkie kluby, jak FC Porto, czy Benfica Lizbona, które w przeszłości zdobywały najważniejsze europejskie trofea. Także wielu piłkarzy reprezentujących ten kraj to legendy tej dyscypliny. Szczególnie Eusebio, Luis Figo i Cristiano Ronaldo. To zawodnicy, którzy tworzyli historię futbolu i będą pamiętani przez wiele lat. Może gra Portugalczyków na EURO 2016 nie porywa, ale z punktu widzenia historii, zasługują oni na złoto.

2. Portugalia nigdy nie była mistrzem.

Oczywiście Francja też ma ogromne zasługi dla piłki, pewnie nawet większe, lecz Trójkolorowi zdobywali już tytuły mistrza Europy, byli także mistrzami świata. Portugalczycy na wielkim turnieju jeszcze po najcenniejsze trofeum nie sięgnęli. Zawsze przyjemnie jest, kiedy jakiś kraj dołącza do grona posiadaczy trofeów. Tym bardziej, jeśli jest to kraj, który od lat należy do czołówki. Wystarczy tylko dodać, że Portugalia już po raz czwarty w XXI wieku dotarła przynajmniej do półfinału wielkiej imprezy.

3. Cristiano Ronaldo ma szansę na trofeum z reprezentacją.

Nie jestem fanem Cristiano Ronaldo. Nie jest to człowiek z mojej bajki. Ale po prostu trzeba docenić to, jakim jest piłkarzem. A bez wątpienia jest piłkarzem wybitnym. Należy dostrzec pracę, jaką poświęca na to, by stać się najlepszy. Nasze pokolenie ma przyjemność oglądać zawodnika takiego formatu. W piłce klubowej zdobył już wszystko, co jest do zdobycia. Teraz ma szansę na złoty medal z kadrą. Życzę mu tego, bo piłkarz o takich umiejętnościach zasługuje na to, by być zawodnikiem spełnionym.

4. Pocieszenie dla reprezentacji Polski.

Portugalia w drodze do finału pokonała po rzutach karnych Polskę. Wiem, że będzie to marnym pocieszeniem, ale w przypadku dzisiejszego zwycięstwa Portugalii, będziemy mogli powiedzieć, że nasz zespół odpadł po walce z mistrzem Europy. To tylko jeszcze bardziej utwierdzi nas w przekonaniu, że na tym turnieju kadra Adama Nawałki osiągnęła duży sukces.

5. Portugalia wyjdzie z cienia Hiszpanii.

Na Półwyspie Iberyjskim rządzi Hiszpania. To ten kraj zdobywał złote medale na mistrzostwach świata i Europy. Szczególnie w ostatnich latach Hiszpanie dominowali i opływali w sukcesy. Teraz odpadli już na początku fazy pucharowej. Portugalczycy, którzy zawsze byli w cieniu swoich sąsiadów, mogą przynajmniej na chwilę poczuć się mocniejsi. Zawsze Portugalia była tą skromniejszą i biedniejszą futbolową sąsiadką. W przypadku zwycięstwa na Francją, Portugalczycy będą mieli swój wielki dzień i to na nich będzie patrzył z podziwem cały świat.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.