Jak bezpiecznie uprawiać zimowe sporty ekstremalne?

Każdy fan sportów zimowych z niecierpliwością czeka przez cały rok na sezon. Gdy ten w końcu nadchodzi, albo biernie przygląda się zmaganiom polskich sportowców, albo sam postanawia cieszyć się urokami zimy. Możliwości jest wiele: narciarstwo zjazdowe, biegowe oraz wiele innych bardziej ekstremalnych dyscyplin. Wyjeżdżając za granicę należy jednak pamiętać o jednym ważnym aspekcie ? bezpieczeństwie.

Mimo że na południu Polski znajduje się wiele obiektów narciarskich, nie są one tak zaawansowane, jak te znajdujące się za granicą. Alpejskie kurorty z pewnością przewyższają nas pod względem infrastruktury, długości tras oraz ich ilości, ale również kultury jazdy. A jeżeli wyjeżdżać za granicę, to zdecydowanie z ubezpieczeniem narciarskim.

Czy ubezpieczenie sportów ekstremalnych jest konieczne?

To zależy. Jeżeli w razie wypadku, chcesz opłacać rachunki za leczenie na kilka tysięcy euro (w najlepszym przypadku) lub po zniszczeniu czyjegoś sprzętu bez problemu wydasz kilka tysięcy na nowy, to oczywiście nie musisz. Jednak jeżeli chcesz uniknąć horrendalnych kosztów, przed wyjazdem ubezpiecz się. I nie chodzi o wcale o pierwszą, lepszą polisę, a o przemyślany zakup.

Kupując ubezpieczenie od sportów ekstremalnych widoczne na polisaturystyczna.pl możesz mieć pewność, że znajdziesz najlepszą ochronę. Zwróć uwagę, że nie wszystkie polisy obejmują tam uprawianie sportów zimowych i żeby w takie ubezpieczenie się zaopatrzyć należy przejść do porównywarki polis narciarskich.

Czy zwykłe ubezpieczenie wystarczy?

Kupując standardową polisę, oczywiście możesz liczyć na pomoc, jednak gdy dojdzie do wypadku podczas uprawiania sportów, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia oraz wypłaty pozostałych świadczeń. Odpowiednio dobrana polisa to klucz do spokoju podczas wyjazdu. Porównując ubezpieczenia musisz zaznaczyć stopień ryzyka uprawianej przez Ciebie dyscypliny. Ubezpieczyciele stosują podział na sporty amatorskie, ekstremalne oraz wyczynowe uprawianie sportów.

Przez sporty ekstremalne rozumiemy uprawianie dyscyplin, które wymagają ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach zwiększonego ryzyka. Są to w szczególności:

 • sporty powietrzne,
 • kolarstwo górskie,
 • sporty motorowe,
 • wspinaczka wysokogórska,
 • skalna, skałkowa,
 • speleologia,
 • skoki narciarskie,
 • jazda po muldach,
 • skoki akrobatyczne na nartach oraz
 • sporty, w których wykorzystywane są pojazdy poruszające się po śniegu lub lodzie,
 • żeglarstwo powyżej 20 mil morskich od brzegu w charakterze załogi,
 • skoki bungee,
 • jumping.

Dlaczego ubezpieczenie jest tak ważne?

Doskonale zdajesz sobie sprawę, że sporty, a w szczególności te ekstremalne niosą za sobą pewne ryzyko. Mniej lub bardziej poważne, jednak często nie da się obejść bez pomocy lekarskiej. Podstawowa polisa opiera się właśnie na pokryciu kosztów pomocy medycznej, aby jednak takiej Ci udzielono, musisz posiadać odpowiednie rozszerzenia. Co jeszcze powinna zawierać polisa dla uprawiających sporty zwiększonego ryzyka?

 • Ubezpieczenie NNW – jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego doznasz poważnych obrażeń ciała, uszczerbku na zdrowiu lub nawet umrzesz, przydatna okaże się wypłata odszkodowania. Ty lub Twoja rodzina otrzymacie stosowną kwotę, zależną od sumy ubezpieczenia, którą ustalisz w polisie.
 • Ubezpieczenie OC ? czyli pokrycie przez ubezpieczyciela szkód wyrządzonych w ramach odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Przydatne np., gdy na stoku spowodujesz wypadek i uszkodzisz czyjś sprzęt ? narty, deskę czy coraz częściej spotykany sprzęt do nagrywania.
 • Ubezpieczenie bagażu podróżnego i sprzętu sportowego ? te dwa analogiczne ubezpieczenia mają za zadania wypłatę odszkodowania, jeżeli dojdzie do kradzieży, dewastacji lub zagubienia Twojego mienia.

Niezależnie, jaki zakres ubezpieczenia wybierzesz, ważne są również wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których  ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczeń. Do najczęstszych możemy wymienić działanie pod wpływem alkoholu, umyślne działanie ubezpieczonego czy wpływ działań wojennych. Dodatkowo powinieneś zwrócić uwagę na to, że o ile nie rozszerzyłeś ochrony, polisa nie zadziała także jeżeli dojdzie do wypadku w trakcie uprawiania sportów.

Zakup ubezpieczenia powinien być przemyślany i należy pamiętać o zawarciu wszystkich niezbędnych ryzyk. Już teraz wejdź na https://www.polisaturystyczna.pl/ i sprawdź, która oferta okaże się najkorzystniejsza dla Ciebie.

wpis gościnny

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.