Londyn 2017: Gatlin popsuł benefis Bolta; Małachowski bez medalu

Bez medalu z MŚ w lekkoatletyce wróci tym razem nasz najbardziej utytuowany dyskobol Piotr Małachowski. Broniący tytułu Polak, zajął w londyńskim finale piąte miejsce. Wydarzeniem dnia był finał 100 m mężczyzn, który sensacyjnie padł łupem doświadczonego Justina Gatlina. 

Daniem głównym sobotniego wieczora miał być finał męskiego biegu na 100 m ze schodzącym ze sceny Usainem Boltem. Nim to jednak nastąpiło, o krążki 16. lekkoatletycznych MŚ rywalizowali m.in. dyskobole i trzeba przyznać, że stworzyli wielkie widowisko. W konkursie tym medali z Pekinu bronili Piotr Małachowski (złoty) i Robert Urbanek (brązowy), ale zadanie jakie postawili przed nimi rywale, było piekielnie trudne. Już na początku konkursu trzech zawodników posłało dysk poza granicę 68 metra, czyli dalej niż, „złoty” rzut Małachowskiego sprzed dwóch lat. Po trzech kolejkach prowadził Litwin Gudzius (69,21), drugi był Szwed Stahl (69,19), a trzeci Amerykanin Finley (68,03). Małachowski był piąty (65,14), a Urbanek siódmy (64,15). Tak ustalona kolejność, nie zmieniła się w kolejnych seriach. Urbanek nie poprawił swego wyniku, a Małachowski dołożył zaledwie 10 cm i pozostał na piątym miejscu. Warto dodać, że 65,24 dwa lata demu przyniosłoby brązowy medal.

***

Finał 10000 m kobiet nie miał większej historii. Z wielką przewagą wygrała go Etiopka Ayana, srebro dla jej rodaczki Dibaby, a brąz dla Kenijki Tiprop.

***

Na bieżni obejrzeliśmy tego wieczora tylko dwójkę reprezentantów Polski. W półfinałach na 1500 metrów rywalizowały Angelika Cichocka i Sofia Ennaoui. Awans do finału, po dobrym taktycznie biegu wywalczyła Cichocka. Ennaoui w swojej serii była szósta i do udziału w finale zabrakło jej 0,05 s.

***

Interesujący i wyrównany był konkurs skoczków w dal. W ostatniej kolejce na podium wskoczył reprezentant RPA Samaai (8,32 m). Złoto dla jego rodaka Manyongi, który nieznacznie pokonał Amerykanina Lawsona. Skoczek z USA szóstym podejściem omal nie pokonał Manyongi, ale ostatecznie przegrał z nim o 4 cm.

***

Na starcie biegu na 100 m stanęli Bingtain Su (CHN), Jimmy Vicaut (FRA), Usain Bolt (JAM), Christian Coleman (USA), Akani Simbine (RPA), Johan Blake (JAM), Justin Gatlin (USA) i Reece Prescod (GBR). Sensacyjnie z czasem 9,92 wygrał doświadczony Gatlin, a kończący karierę Usain Bolt był dopiero trzeci. Pokonał go jeszcze drugi Amerykanin – Coleman.

Klasyfikacja medalowa >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.