Londyn 2017: Fajdek mistrzem, Nowicki trzeci w finale rzutu młotem

Paweł Fajdek wygrał, a Wojciech Nowicki był trzeci w finale konkursu rzutu młotem na MŚ Londyn 2017. Dzięki tym wynikom, Polska jest trzecia w klasyfikacji medalowej imprezy. Przedstawiamy podsumowanie startów Polaków w piątkowej sesji wieczornej.

Po porannym „falstarcie” Sylwestra Bednarka, który nie przebrnął kwalifikacji w skoku wzwyż, wieczorna sesja zaczęła się dla nas dużo lepiej. Wspaniały finisz na ostatniej prostej dał bowiem Angelice Cichockiej drugie miejsce w półfinale i awans do medalowej rozgrywki na 800 metrów. Polska biegaczka poprawiła swój najlepszy czas z tego sezonu. Niestety gorzej poszło Joannie Jóźwik, która w swojej serii, toczonej w najwolniejszym tempie, była dopiero piąta i nie miała szans na awans. Warto dodać, że Cichocka będzie jedyną Europejką w stawce finałowej.

Wśród panów walczono natomiast o finał na 1500 m. Debiutujący na MŚ Michał Rozmys był w swoim biegu dziesiąty i zakończył rywalizację, ale i tak może być zadowolony ze startu na mistrzostwach. Osiągnął w nich półfinał także na 800 m. Krok dalej, w dobrym stylu zrobił trzeci na mecie drugiego półfinału Marcin Lewandowski.

***

Daniem głównym był dla nas tego dnia jednak finał rzutu młotem z Wojciechem Nowickim i Pawłem Fajdkiem w stawce. Polacy byli faworytami za sprawą wyników z tego sezonu – jako jedyni z dwunastki uczestników potrafili dotychczas złamać barierę 80 metrów.

W pierwszej próbie Nowicki uzyskał przyzwoity wynik 76,36, co prawdopodobnie dawało mu już na tym etapie pewny udział w ścisłym finale i pozwalało na agresywniejszą walkę o dalsze rzuty w kolejnych próbach. Inaczej stało się w przypadku Fajdka – ten swoje otwierające podejście zwyczajnie spalił.

Druga seria przyniosła nieznaczną poprawę wyniku Nowickiego – na 76,54, co w tamtym momencie dawało czwartą lokatę. Na listę wyników wpisał się wtedy także Fajdek – 77,09 nie powalało na kolana, ale dawało polskiemu faworytowi trochę oddechu przed trzecią serią. Po dwóch Fajdek był czwarty, Nowicki szósty, a prowadził Sokyrskij z Ukrainy (77,50).

W trzeciej kolejce uwagę fanów na konkurs zwrócił Brytyjczyk Miller. Ratując się przed odpadnięcięm, posłał on młot na 77,31 i wskoczył na drugie miejsce. Wkrótce ranking znów się jednak zmienił – co ważne wreszcie po rzucie Polaka. Nowicki jako pierwszy w tym dniu pokonał barierę 78 metrów – o 3 cm. Kilka minut potem tabela wreszcie wyglądała tak jak tego chcieliśmy – Fajdek z wynikiem 79,73 prowadził przed Nowickim.

Biało-czerwoni utrzymali prowadzenie w czwartej serii. Nowicki nie poprawił się, a Fajdek dołożył sobie 8 cm. W piątej rundzie Nowickiego postraszył Rosjanin Pronkin, rzucając tylko 5 cm mniej niż wicelider. Przed finałowymi próbami, Polacy nie poprawili swych wyników, ale nadal byli blisko upragnionych medali.

W szóstej kolejce dramat spotkał Nowickiego. Poprawiający się z rzutu na rzut Pronkin rzucił 78,16 i wszedł na drugą lokatę. Wojtek nie dał już rady odpowiedzieć i zdobył brąz. Fajdek wygrał, ale ostatecznie nie prerzucił 80 metrów.

***

Dramatyczną walkę o medale stoczyły skocznkinie w dal. Cztery czołowe zawodniczki dzieliło… sześć centymetrów. Złoto dla Amerykanki Reese (7,02), srebro dla Rosjanki Klisziny (7,00), a brąz Bartoletty z USA (6,97). Smakiem podium obeszła się Serbka Spanović (6,96), choć początkowo wydawało się, że jej ostatnia próba zmierzona jako 6,91 była sporo dalsza i mogła nawet dać złoto.

Fantastycznie dla reprezentantek USA ułożył się finał 3000 metrów z przeszkodami. Dwie Amerykanki dobiegły do mety przed resztą stawki, a mistrzyni świata Cobrun pobiła rekord MŚ. Srebro dla Frerichs, brąz dla Kenijki Jepkemoi.

Na 200 metrów mistrzynią globu została po pięknej walce Holenderka Schippers, która pokonała Ta Lou z Wybrzeża Kości Słoniowej i Miler-Uibo z Bahamów.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.