Top 10 wydarzeń sportowych 2017

Każdego roku na łamach pubsport.pl wybieram dziesięć wydarzeń sportowych, które w ciągu minionych 365 dni najmocniej zapadły mi w pamięć. Jest to zestawienie subiektywne. Kieruję się także miłością do poszczególnych dyscyplin, bo każdy dobrze o tym wie, że właśnie dyscypliny najbliższe sercu są traktowane szczególnie. Tak było też w  moim przypadku. Nie jest łatwo wybrać dziesięciu wydarzeń i ułożyć ich w odpowiedniej kolejności, ale przynajmniej spróbowałem. Zapraszam do zapoznania się z moim przeglądem.

Miejsce 10

Sukcesy Michała Kwiatkowskiego

To był wspaniały rok dla polskiego kolarza. Przede wszystkim dzięki temu, że wygrywał wielkie klasyki. Kwiatkowski stanął na najwyższym stopniu podium w wyścigach Mediolan ? San Remo, Clasica San Sebastian i Strade Bianche. O prestiżu tych imprez fanom kolarstwa nie trzeba mówić. Jednak dobra passa zdobywcy tęczowej koszulki w 2014 wcale nie skończyła się na wyścigach jednodniowych. Niebagatelną rolę spełnił on także w Tour de France. Był pomocnikiem Chrisa Foome?a. Brytyjczyk wygrał najważniejszy wyścig globu w dużej mierze dzięki wsparciu naszego rodaka. Być może gdyby nie znakomita postawa pana Michała, Froome nie dojechałby na Pola Elizejskie jako zwycięzca „Wielkiej Pętli”. Tego nie wiemy, ale jedno jest pewne. Wkład Polaka w zwycięstwo brytyjskiego zawodnika był ogromny. Dodatkowo Kwiatkowski wespół z kolegami z Team Sky zdobył brązowy medal w jeździe drużynowej na czas podczas Mistrzostw Świata w norweskim Bergen. To był dla niego bardzo udany rok.

Miejsce 9

Puchar Konfederacji

Niby nie jest to walka o mistrzostwo świata. Nie są to najważniejsze rozgrywki piłkarskie. Najlepsi piłkarze mają w nogach trudny sezon, a reprezentacja Niemiec wielu swoich najlepszych zawodników nawet nie wysyłała na turniej. Ale przecież Puchar Konfederacji to generalny sprawdzian przed najważniejszą piłkarską imprezą globu. To walka mistrzów świata, gospodarzy mundialu i najlepszych zespołów ze wszystkich kontynentów. Już na rok przed mundialem można było poczuć namiastkę przyszłorocznych emocji. Duże wrażenie zrobili Niemcy, którzy w eksperymentalnym składzie zdobyli trofeum. Nie przeszkodził im brak najlepszych zawodników. W finale okazali się lepsi od Chile i pokazali, że wciąż mają silną futbolową generację, dzięki czemu będą liczyć się w rywalizacji o tytuł w Rosji. Oglądając finał, chyba mało kto spodziewał się, że kilka miesięcy później Chilijczycy stracą szansę na awans do Mistrzostw Świata.

Miejsce 8

Mistrzostwa Europy siatkarzy

Najlepsze siatkarskie drużyny Starego Kontynentu przyjechały do Polski, by walczyć o miano najlepszej reprezentacji w Europie. Duże nadzieje wiązaliśmy z naszą drużyna, którą przejął włoski trener Ferdinando De Giorgi. Niestety już na początku przeżyliśmy zimny prysznic, kiedy nasza ekipa przegrała na Stadionie Narodowym w trzech partiach z Serbią. Kolejne mecze grupowe Biało-czerwoni wygrywali bez straty seta. Najpierw okazali się lepsi od Finlandii, a następnie odprawili z kwitkiem Estonię. Na tym dobre wyniki się skończyły. W barażu o ćwierćfinał pokonała nas 3:0 Słowenia. To był ostatni mecz gospodarzy na turnieju. Imprezę wygrali Rosjanie, którzy w finale zwyciężyli Niemców. Brąz padł łupem Serbów. Mimo zawodu, jaki sprawili Polacy, impreza zostanie zapamiętana, bo nie codziennie gości się najlepszych na świecie. Organizacja w swoim kraju imprezy tej rangi zawsze jest dużym wydarzeniem. Niestety polscy kibice siatkówki mają powody do zmartwień. Pozostaje mieć nadzieję, że dobre czasy szybko powrócą.

Miejsce 7

Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej

Nieco wcześniej niż siatkarskie Euro odbyła się na polskiej ziemi inna duża impreza sportowa. O prymat na kontynencie walczyły drużyny piłkarskie do lat 21. W tym przypadku także mieliśmy prawo być rozczarowani. Podopieczni Marcina Dorny nie wyszli z grupy. Przed turniejem mówiło się, że tę drużyna stać na wiele. Śmiało wspominało się o medalu. Na ziemię sprowadził nas pierwszy mecz ze Słowacją. Porażka 1:2 skomplikowała los Polaków już na samym początku. Potem był remis ze Szwecją, który nie mógł sprawić wielkiej radości, a jakichkolwiek złudzeń pozbawiło nas spotkanie z Anglią. Po porażce 0:3 wiadomo było, że turniej rozgrywany przed własną publicznością nie będzie dla nas udany. Wróciły złe wspomnienia z Euro 2012. Mimo wszystko miło było gościć najlepsze reprezentacje w tej kategorii wiekowej i oglądać zawodników, którzy w przyszłości mogą stać się wielkimi futbolowymi gwiazdami. Ze złotem wyjechali Niemcy, którzy pokonując w finale Hiszpanów, udowodnili, że są wielką piłkarską nacją i przez lata mogą odnosić duże sukcesy.

Miejsce 6

World Games

Znów będzie o imprezie sportowej odbywającej się w naszym kraju. We Wrocławiu miały miejsce igrzyska sportów nieolimpijskich. Mieliśmy dzięki temu okazję zobaczyć dyscypliny, których nie ogląda się na co dzień. Oczywiście emocjonowaliśmy się kochanym nad Wisłą żużlem (złoty medal Polaków był chyba najbardziej pamiętnym momentem imprezy), ale w naszych domach gościły też takie dyscypliny jak wspinaczka sportowa, sumo, sportowe ratownictwo wodne czy squash. Mnie osobiście najbardziej do gustu przypadły Ultimate Frisbee, czyli latające dyski oraz fistball będący połączeniem siatkówki i tenisa. Po wrocławskich zawodach postanowiłem, że w miarę możliwości postaram się zagłębić w te dyscypliny, śledzić je i lepiej poznać. World Games poszerza sportowe horyzonty.

Miejsce 5

Zwycięstwo Łukasza Kubota w Wimbledonie

Łukasz Kubot to sportowiec, którego uwielbiam. Wszyscy, którzy go znają mówią o nim, że jest wielkim profesjonalistą. Za należyte podejście do sportu, otrzymał nagrodę, o jakiej marzy każdy tenisista. W wieku 35 lat triumfował na londyńskiej trawie. Wspólnie z Brazylijczykiem Marcelo Melo wygrał turniej gry podwójnej najważniejszego turnieju. To ogromne osiągnięcie, które być może zapewni Kubotowi także zwycięstwo w plebiscycie Przeglądu Sportowego na dziesięciu najlepszych sportowców Polski. Najwięcej emocji dostarczył finał, w którym polsko-brazylijski duet po ponad czterech godzinach rywalizacji pokonał Austriaka Olivera Maracha i Chorwata Mate Pavicia. To nie był ich jedyny sukces w tym roku. Dotarli bowiem do finału ATP Finals, a rok skończyli na pierwszym miejscu w rankingu deblistów. Dziękujemy Panowie. To był dla was wspaniały rok.

Miejsce 4

Medale polskich lekkoatletów

To był udany rok dla polskich lekkoatletów. Dwie najważniejsze imprezy kończyły się wspaniałymi sukcesami naszych zawodników. W marcu w Belgradzie odbyły się Halowe Mistrzostwa Europy. To, co w stolicy Serbii zaprezentowali sportowcy znad Wisły, przeszło oczekiwania nawet największych optymistów. Reprezentanci naszego kraju zdobyli dwanaście medali, w tym aż siedem złotych, dzięki czemu wygrali klasyfikację medalową. Znakomicie spisali się także na jeszcze ważniejszej imprezie, która miała miejsce w sierpniu w Londynie. W Anglii Biało-czerwoni cieszyli się z ośmiu medali. Dwa razy słuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Polska zajęła ósme miejsce w klasyfikacji medalowej. To piękne czasy dla naszej lekkoatletyki. Młodsi kibice lepszych nie pamiętają, zaś starsi muszą sięgnąć pamięcią do odległych lat.

Miejsce 3

Awans polskich piłkarzy na Mistrzostwa Świata

Zdaję sobie sprawę, że medale lekkoatletów na Mistrzostwach Świata powinny być cenione wyżej niż awans piłkarzy na turniej tej rangi. Ale już na wstępie wspomniałem, że jest to zestawienie subiektywne i o poszczególnych miejscach decyduje także moja osobista sympatia do konkretnych dyscyplin. Uwielbiam wieczory spędzane na oglądaniu wielkich imprez lekkoatletycznych, ale to piłka nożna jest dyscypliną, którą darzę najmocniejszym uczuciem. Dlatego awans podopiecznych Adama Nawałki na mundial znalazł się na podium. Tym bardziej, że na Mistrzostwa Świata nasz zespół awansował po raz pierwszy od dwunastu lat. Kiedy piłkarze Pawła Janasa wychodzili na boisko, by zmierzyć się z Ekwadorem, na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia znajdowały się takie utwory, jak ?Original of the Species? grupy U2 czy ?A Pain That I?m Used To? zespołu Depeche Mode. Cristiano Ronaldo i Lionel Messi nie mieli na koncie ani jednej Złotej Piłki. A żeby kupić paczkę papierosów, wystarczyło wydać zaledwie pięć złotych. Zatem wygrana z Czarnogórą w ostatniej kolejce eliminacji była wielkim piłkarskim świętem dla polskich kibiców. Teraz trzeba liczyć na kolejne udane spotkania już na mundialu w Rosji. Trzymamy kciuki.

Miejsce 2

Zwycięstwo Kamila Stocha w Turnieju Czterech Skoczni

Dwa pierwsze miejsce wyglądają tak, a nie inaczej także ze względu na moją osobistą miłość do konkretnej dyscypliny. Zawsze drugą sportową sympatią po piłce nożnej były dla mnie skoki narciarskie. Nie może więc dziwić, że tak mocno zapadł mi w pamięć Turniej Czterech skoczni. A szczególnie ostatni konkurs odbywający się w Bischofshofen. Po tym konkursie okazało się, że był to polski turniej. Wygrał go Kamil Stoch, który stał się tym samym drugim po Adamie Małyszu naszym rodakiem mogącym poszczycić się tym osiągnięciem. Został także piątym skoczkiem w historii, który ma na koncie cztery najważniejsze tytuły w tej dyscyplinie (TCS, mistrzostwo olimpijskie, mistrzostwo świata, Puchar Świata). Wcześniej tylko Matti Nykaenen, Jens Weissflog, Espen Bredesen i Thomas Morgenstern dokonali takiej sztuki. Drugie miejsce w tej edycji zajął Piotr Żyła, a na czwartej pozycji znalazł się Maciej Kot. Lepiej być nie mogło.

Miejsce 1

Złoty medal drużyny polskich skoczków na Mistrzostwach Świata

Zestawienie wygrywa kolejne wydarzenie związane ze skokami narciarskimi. Każdy polski fan tej dyscypliny długo czekał na złoty medal naszej drużyny podczas Mistrzostw Świata. Przed laty, kiedy dzięki sukcesom Adama Małysza dyscyplinę tę pokochał niemal cały kraj, wydawało się, że na taki sukces nie ma co liczyć. Był wielki Małysz, ale poza nim nie było nikogo, kto mógłby osiągać takie wyniki. Tymczasem Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła i Dawid Kubacki wygrali konkurs drużynowy na mistrzostwach w Lahti. To było spełnienie marzeń wszystkich fanów skoków. Niedzielne obiady konsumowane przed telewizorem. Czas planowany w weekendy tak, by obejrzeć konkursy. Dmuchanie pod narty. Radość z każdego punktowanego miejsca innego Polaka niż Małysz. I wreszcie mamy złoty medal Mistrzostw Świata w rywalizacji drużynowej. W dodatku w konkursie indywidualnym na dużej skoczni po brąz sięgnął Piotr Żyła. Piękne dni naszych skoków. Było się z czego cieszyć, a po latach będzie co wspominać. Dziękujemy naszym zawodnikom i cieszymy się, że doczekaliśmy takich czasów.

POWIEDZ O NAS ZNAJOMYM:

Powiedz o nas znajomym:
Tweet 20
Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.