Brawo mistrzu! Stoch bezkonkurencyjny w Ga-Pa!

Kamil Stoch w pięknym stylu wygrał konkurs skoków narciarskich w Garmish-Partenkirchen i umocnił się na prowadzeniu w Turnieju Czterech Skoczni 2017/18. 

 

Po raz drugi w tej odsłonie Turnieju Czterech Skoczni, warunki nie były idealne, a do osiągnięcia dobrego wyniku potrzeba było nie tylko dobrego skoku, ale i odrobiny szczęścia do warunków. Właściwie każda nacja poniosła w pierwszej serii jakieś ofiary. Najgorszych obrażeń doznali Austriacy, którzy stracili Stefana Krafta, pokonanego w rywalizacji KO przez Słoweńca Zigę Jelara. W obliczu tej sensacji, słabsze wyniki Dawida Kubackiego i Stefana Huli, były tylko niewielką rysą na wizerunku zespołu polskiego. Obaj skakali pod koniec rozgrywki i trafili na fatalne warunki – poradzili sobie różnie – Kubacki zrobił co mógł i wylądował na 10. pozycji (126,5 m), a Hula z trudem wywalczył kwalifikację – zajmował 27. miejsce (tuż za Piotrem Żyłą). Odnotować warto też przyzwoity skok Macieja Kota dający mu 15. lokatę.

Najważniejsze stało się jednak udziałem Kamila Stocha. Kolejna piękna próba (135,5 m), dała liderowi Turnieju Czterech Skoczni pierwszą lokatę na półmetku w Ga-Pa, o 1,4 pkt przed słoweńską sensacją, Tilenem Bartolem (136 m) i 2,2 przed Japończykiem Kobayashim. Faworyt Niemców, Richard Freitag uzyskał 132 m i z notą o 6,3 pkt niższą od Polaka, zajmował szóste miejsce.

Druga seria była jedną z najbardziej dramatycznych w ostatnich latach. Po 28 skokach, gdy liderem, z nadziejami na wygraną był Richard Freitag, nad skocznią wzmógł się wiatr, który zatrzymał zawody na około kwadrans. Pozostali na górze Tilen Bartol i Kamil Stoch stanęli przed szalenie trudnym zadaniem utrzymania koncentracji i odpowiedniej temperatury, rozgrzanych uprzednio mięśni. Obaj stanęli na wysokości zadania – Słoweniec uzyskał 133,5 m i ostatencznie był piąty. Stoch ponownie potwierdził wielką klasę – 139,5 m to był najdarszy skok dnia i prawdziwy nokaut. Polak pokonał Freitaga o blisko 8 punktów.

Pozostali Biało-Czerwoni nie pokazali się w finałowej serii z najlepszej strony. Jednakże, mimo 12. miejsca, na podium w klasyfikacji generalnej TCS 2017/18 pozostał Dawid Kubacki. 18. miejsce przypadło Maciejowi Kotowi, 25. był Piotr Żyła, a 27. Stefan Hula.

Kolejne zawody TCS w czwartek w austriackim Innsbrucku. Kamil Stoch na półmetku tej imprezy jest liderem z blisko 12 pkt zaliczki nad Freitagiem. Trzeci jest Kubacki, nieznacznie lepszy od Kobayashiego i Fannmela.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.