IO: Kalla zgarnia pierwsze złoto w Pjongczang! Kowalczyk 17. w skiathlonie

Charlotte Kalla pierwszą mistrzynią olimpijskąw Pjongczang! Szwedka wygrała bieg łączony na 15 km pokonując Marit Bjoergen i Kristę Parmakoski. Justyna Kowalczyk finiszowała na 17. miejscu. 

Pierwsze 7,5 km pokonane techniką klasyczną przebiegło dość spokojnie, a na czele była około trzydziestoosobowa grupa zawodniczek pod przewodnictwem Szwedek i z udzialem Justyny Kowalczyk. Nasza reprezentantka narty na te do techniki dowolnej zmieniła na 13. miejscu, ale jej strata do czołówki była minimalna.

Na początku odcinka „łyżwowego” grupa zaczęła się rwać i niestety jedną z tych, które nie wytrzymały skandynawskiego tempa była Kowalczyk. Na jedno okrążenie przed metą, czyli po pokonaniu 11,25 km prowadziła Bjoergen przed Kallą, w grupie czołowej było jedenaście zawodniczek, a Polka była szesnasta ze stratą 30 sekund.

Wkrótce, na jednym z podbiegów ataku spróbowała Kalla, próbując uszczuplić trochę grono pań zainteresowanych rozgrywką o medale. Jej akcja była kluczowa dla losów biegu – Szwedka z około siedmioma sekundami przewagi mknęła po złoto, a pościg prowadziła Bjoergen, co ciekawe bez udziału swoich rodaczek. Tempo utrzymywały za to: druga ze Szwedek – Andersson i Finka Parmakoski.

Przewaga Kalli urosła z czasem do takich rozmiarów, że pasjonować trzeba było się walką o srebro i brąz. Na podjeździe Andersson straciła kontakt z Bjoergen i Parmakoski, co wyłoniło medalową trójkę. Kalla wpadła na metę z przewagą ośmiu sekund nad Bjoergen i dziesięciu nad Parmakoski. Niepocieszona była Andersson, której ostatni zryw omal nie przyniósł brązu, gdyż straciła niewiele ponad sekundę do Finki.

Justyna Kowalczyk dotarła do mety na 17. miejscu. Na 30. miejscu rywalizację ukończyła Sylwia Jaśkowiec, tuż za nią była Ewelina Marcisz, a Martyna Galewicz dobiegła na 41. pozycji.

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.