IO 2018: Bezbłędna lecz powolna Hojnisz; Kuzmina ze złotem

Anastasija Kuzmina zdobyła złoty medal w biathlonowym biegu masowym na 12,5 km. Jedyna startująca Polka, Monika Hojnisz zajęła 15. lokatę. 

Od początku dystansu prowadzenie objęła dwukrotna srebrna medalistka tych Igrzysk – reprezentantka Słowacji Anastasija Kuzminna. Do świetnego biegu dokladała ona szybkie i pewne strzelanie na pierwszych dwóch „kółkach”, co przełożyło się na dość wyraźne prowadzenie na półmetku rywalizacji. Warto zauważyć, że strzelecki początek 10/10 miało też jedenaście innych pań, a mimo tego Kuzmina prowadziła o blisko 10 sekund przed Darią Domraczewą, aa ponad dwadzieścia sekund nad resztą grupy pościgowej. Dwa czyste konta na strzelnicy miała te Monika Hojnisz, co plasowało ją w połowie stawki.

Więcej pudeł pojawiło się na pierwszym strzelaniu w pozycji stojącej. Kuzmina ponownie strąciła wszystkie pięć krążków, ale inne zawodniczki generalnie pudłowały. Sprawiło to, że miała już przewagę ponad pół minuty nad Włoszką Wierer. Dalej znajdowała się duża grupa pościgowa prowadzona przez Domraczewą, ale jej strata to już ponad 40 sekund. Wolniej, ale nadal celnie strzelała Hojnisz, co pozwoliło jej wyjechać na trasę tuż za pierwszą dziesiątką, z relatywnie niewielką stratą do kilku biathlonistek, nawet tych „kręcących” się w okolicach podium.

Ostatnie strzelanie szło po myśli Kuzminy do momentu piątego naboju. Po długim oczekiwaniu, nie udało się posłać go do celu, co dostarczyło trochę emocji. Rywalki też napotkały jednak trudności i na finałową rundę Słowaczka ruszyła 25 sekund przed Domraczewą. Na trzecim miejscu wybiegła zaś Norweżka Eckhoff. Hojnisz utrzymała status bezbłędnej, ale jej forma biegowa przekreślała szanse na miejsce w czołowej dziesiątce.

Przed metą niewiele się już zmieniło. Kuzmina zdobyła swój trzeci w karierze złoty medal Igrzysk Olimpijskich, srebro przypadło Domraczewej, a brąz Eckhoff. Polka ukończyła rywalizację piętnastym miejscu.

BIATHLON NA IO 2018 >>

Posted In Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.