4×4 – podsumowanie piątkowych meczów eliminacji MŚ 2018

Specjaliści UEFA od układania terminarza, desygnowali do gry w piątkowy wieczór m.in. obu finalistów niedawnego Euro 2016. Portugalczycy za rywali dostali Andorę, a Francuzi Bułgarię, co zapowiadało strzelaninę, do której rzeczywiście doszło. Wiele bramek padło także w innych starciach – po cztery gole zdobywali m.in. Holendrzy i Belgowie.

Francja zawiodła w pierwszej kolejce, remisując na Białorusi, potknięcie to wykorzystali Bułgarzy, którzy mieli na koncie wygraną z Luksemburgiem 4:3. Już w szóstej minucie spotkania na Stade de France padł pierwszy gol, a jego autorem był… znany ze słabych występów w Legii, Aleksandrow. Bułgar skutecznie wykonał karnego i w tamtym momencie Trójkolorowi w wirtualnej tabeli grupy byli na przedostatnim miejscu. Zimny prysznic był w tym wypadku jednak potężnym orzeźwieniem i gospodarze jeszcze przed przerwą zdołali wbić trzy bramki. Zaczął nieobecny na Euro Gameiro, potem centrostrzałem bramkarza pokonał Payet, a trzeciego dołożył Griezmann. Po przerwie wynik na 4:1 ustalił Gameiro. W równolegle toczonym meczu tej samej grupy, identyczny wynik odnotowali Holendrzy, mierzący się Białorusią. Dla Pomarańczowych także było to pierwsze zwycięstwo w tej kampanii (wcześniej zgubili punkty ze Szwecją, która dziś wymęczyła wygraną 1:0 z Luksemburgiem).

Cztery gole Cristiano Ronaldo, wygrana 6:0 i dwie czerwone kartki dla rywali, to bilans starcia mistrzów Europy z Andorą. CR7 zaczął strzelanie nim jeszcze rywale zdążyli wyjść z podziwu, po przywitaniu z gwiazdami ekipy Fernando Santosa – po pięciu minutach as Realu Madryt miał na koncie już dwa trafienia. Poza nim, tego dnia na listę strzelców wpisali się jeszcze Cancelo i Adrien Silva. Dla Portugalczyków były to pierwsze punkty w tych eliminacjach (wcześniej przegrali ze Szwajcarią), dające awans na trzecie miejsce. Prowadzą Helweci, dzięki wyszarpanemu w 90. minucie zwycięstwu na Węgrzech. Wobec tych wyników, sensacyjnym wiceliderem są Wyspy Owcze, które do punktu ze starcia z Madziarami, dorzucili dziś trzy wywiezione z Łotwy (2:0).

W grupie H z marszu do sprintu w kierunku finałów przyspieszyła Belgia. Po pokonaniu 3:0 Cypru, teraz Czerwone Diabły rozbiły u siebie Bośnię 4:0. Komplet punktów mają też Grecy, ale ich wygrana z Cyprem 2:0 i poprzednie 4:1 z Gibraltarem, nie robią już takiego wrażenia, jak wyniki Belgów. W ostatnim meczu tej grupy Estonia pokonała 4:0 Gibraltar, a gola i asystę zaliczył Konstantin Wassiljew.