Ale to już było… a może jednak nie

W weekend rozegrano pierwszą kolejkę Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Wygrali faworyci, choć nie wszyscy bez problemów. Komplet wyników możecie znaleźć tutaj.

W tekście zapowiadającym sezon spodziewałem się, że zdecydowana większość spotkań w lidze będzie bardzo wyrównana. Pierwsza kolejka moje przewidywania dość brutalnie zweryfikowała. Dwie wrocławskie ekipy rozgromiły swoich rywali potwierdzając tym samym, że są najpoważniejszymi kandydatami to udziału w finale. Ogólnie w pierwszej serii spotkań wygrali wszyscy, którzy mieli wygrać. Sporo problemów przez trzy kwarty meczu Kozły Poznań sprawiły Orłom z Warszawy. Potem jednak Wielkopolanie stracili 35 punktów w 12 minut i musieli pogodzić się z pogromem.  W innym spotkaniu – nie udał się powrót Pawła Kaźmierczyka do Bielawy. Prowadzeni przez niego Steelers przegrali 0-21.

Co zapamiętamy z tej kolejki: na pewno bardzo fajną frekwencję. Jeżeli wierzyć danym (w tym roku powinny być dokładniejsze bo spora część imprez jest biletowanych) średnia z pięciu spotkań wyniosła nieco ponad 1000. Najwięcej ludzi oglądało spotkanie w Warszawie (2000) najmniej we Wrocławiu (500). Przy okazji trochę zachwiana (choć nie obalona) została teza, że futbolowy marketing we Wrocławiu ma się zdecydowanie najlepiej. Ma się świetnie, choć inni raczej tak bardzo w tym względzie nie odstają. Musimy mieć świadomość, że to tylko jeden mecz, do tego rozegrany w sobotę, czyli nieco mniej przychylnym kibicowaniu dniu. Zostawiając już liczby, które nie opisują całego zjawiska, frekwencję na stadionach w ten weekend należy podsumować jako bardzo dobrą. Optymistyczny jest fakt coraz lepszego promowania swoich spotkań przez wszystkich gospodarzy rozegranych spotkań. Za tydzień szansę sprawdzenia się w tej dziedzinie dostaną cztery nowe kluby.

Reasumując, pierwszą kolejkę uznaję za udaną organizacyjnie. Sportowo wygląda, przynajmniej pozornie na podtrzymanie status quo z 2010 roku. W sondzie na stronie PZFA zdecydowana większość uznała, że Crew i Devils znów zdominują ligę. Wyniki z soboty mogłyby to potwierdzać, ale musimy poczekać na trudniejszych rywali dla wrocławskich teamów. Kończę staropolskim ,,jakby nie było, będzie bardzo miło” i zapraszam do odwiedzin bloga PLFA-Pubsport, gdzie wszystkie najpotrzebniejsze do kibicowania FA w Polsce informacje zgromadzono w jednym miejscu.