Analiza gry Reprezentacji

Dziś postaram się opowiedzieć Wam o wczorajszym meczu pod innym kątem, tak na chłodno.

A więc rozpocznę od obrony:

Po prawej stronie grał Łukasz Piszczek, nasz obrońca zza granicy. Wykonał on dobrą robotę w defensywnie, a także w ofensywnie się podłączał. Niestety nie można powiedzieć tego o drugim bocznym obrońcy Macieju Sadloku. Chyba raz lub dwa się podłączył do akcji ofensywnej, miał zero dośrodkowań, a po za tym nie popisał się przy stracie gola. Stał za daleko od przeciwnika gdy ten dośrodkowywał w pole karne. Nie może tak grać! Ale to przecież nie jest nominalnie boczny obrońca, więc nie miejmy do niego pretensji. Środkowi obrońcy nie za dobrze  wprowadzali piłkę na połowę przeciwnika. Rzadko też rozgrywali piłkę między sobą. Nie rozumieli się, trudno się dziwić zagrali pierwszy raz ze sobą. Przy dośrodkowaniach było widać, że nie rozumieli się i, że nie było komunikacji między nimi. Zdarzyło się, że szli we dwóch na piłkę, zostawiając wolnego przeciwnika w polu karnym. Zresztą przy bramce Jodłowiec najpierw nie trafił w piłkę, a potem nie zaasekurował Wojtkowiaka i niestety straciliśmy gola.

A cała obrona nie miała w meczu okazji złapać przeciwnika na spalonego, a to ważny element gry w obronie. Chyba nawet lepiej, ponieważ ciężko by było się zrozumieć i wyjść równocześnie 2 kroki do przodu w czwórkę.

Pomocnicy przegrywali pojedynki bark w bark. Ale też nie było pressingu na połowie przeciwnika. Piłkarze WKS rozgrywali piłkę na swojej połowie, a czasami nawet na naszej połowie. Szkoda, bo chociażby w meczu z USA, czy z Ukrainą potrafiliśmy zakładać pressing na połowie przeciwnika. Cieszą prostopadłe podania naszych środkowych. Ważną role odgrywa para Matuszczyk-Murawski, która bardzo dużo biega, ale także potrafi się podłączyć do przodu i zagrać prostopadłą piłkę (asysta Matuszczyka przy bramce na 3:1). Dzięki nim Adrian Mierzejewski i Ludowik Obraniak mają swobodę w rozgrywaniu piłki. Mogą się wymieniać pozycjami raz na lewej stronie gra Mierzejewski, raz Obraniak. Cieszy też, że Kuba potrafił wygrywać pojedynki jeden na jednego, ale niestety  potem był faulowany. Brakowało wrzutek z boku w pole karne i uderzeń z dystansu. I to co wspominałem była okazja żeby podejść wyżej, to nie robiliśmy tego. Ale to też zależy od obrony, bo jakby pomocnicy podeszli, a obrońcy nie to by się zrobiła dziura. Dlatego cały zespół musi się przesunąć, a obrona chyba nie wpadła na taki pomysł. Robert Lewandowski to co miał strzelić to strzelił. Nie cofał się do tyłu, gdyż był najbardziej wysunięty do przodu i gdyby to robił to by nikogo nie było w przodzie. Potem gdy wszedł Paweł Brożek został cofnięty do drugiej lini i dał sobie rade. Brakowało tylko dośrodkowań żeby mógł uderzyć z głowy. Sam nie potrafił sobie wypracować sytuacji, a szkoda bo w Lechu czasem potrafił.

Stałe fragmenty gry:

Ten element jest do poprawienia. Tak strzeliliśmy bramkę po stałym fragmencie gry, ale po wolnym i po uderzeniu, a nie po dośrodkowaniu. Są różne schematy gry. W tym meczu mieliśmy wysokiego stopera Jodłowca, a więc można było robić dośrodkowanie na długi słupek, zgranie Jodłowca do któregoś z piłkarzy i strzał. Można było atakować w 3 na pierwszy słupek, tam dośrodkowanie przedłużenie i, któryś z piłkarzy nabiegający z środka uderza na bramkę. Piłkarze WKS kryli indywidualnie, nie strefowo, więc wystarczyło się uwolnić od przeciwnika.

My również kryliśmy indywidualnie, ale piłkarze WKS dośrodkowywali wprost w ręce naszego bramkarza Łukasza Fabiańskiego. Więc nie było okazji żeby sprawdzić jak nasi kryją.

Tak więc ten mecz był dobry w wykonaniu naszej reprezentacji. Choć oczywiście błędów nie ustrzegliśmy się niestety. Jestem ciekaw jak będzie obrona grała, i jak będzie zestawiona w następnym roku. Wróci Boenisch doszli by stoperzy np Perquis, czy Arboleda to i środek będzie. W ataku też będzie Jeleń. Kolejne analizy po następnych meczach kadry. Pozdrawiam wszystkich czytelników 🙂

Pubsport.pl – wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!