Valj Semerenko wygrywa bieg pościgowy, Pałka poza dziesiątką

Ukrainka Valj Semerenko wygrała bieg pościgowy w Annecy zaliczany do klasyfikacji PŚ w biathlonie. 18. miejsce zajęła najlepsza Polka – Krystyna Pałka. 

Kolejność startową ustalił tradycyjnie sprint na 7,5 km. Jako pierwsza na trasę wyruszyła triumfatorka z piątku  – Selina Gasparin, mająca 8 sekund przewagi nad Kaisą Makarainen. 12 sekund po Szwajcarce startowała zaś Valja Semerenko. Krystyna Pałka rozpoczynała rywalizację dziewiąta i miała za zadanie odrobić 27 sekund. W rywalizacji uczestniczyły też Paulina Bobak oraz Magdalena Gwizdoń, ale one miały przed sobą czterdzieści rywalek i około 1,5 minuty straty.

Podczas pierwszego strzelania prowadzenie straciła Gasparin, która musiała pokonać jedną karną rundę. Na czele była od tego momentu Kaisa Makarainen, a tuż za jej plecami jechały Gabriela Soukalova i Rosjanka Olga Wiłuchina. Polki solidarnie spudłowały po jednym strzale. W przypadku Pałki oznaczało to spadek na 15. miejsce i zwiększenie straty do ok. 45 sekund. Gwizdoń i Bobak nie zmieniły znacząco swoich odległych pozycji.

Także w drugiej próbie strzeleckiej Biało-Czerwone strzelały identycznie – na szczęście tym razem bezbłędnie. Dzięki temu Pałka awansowała, ale tylko o jedną pozycję, gdyż zdecydowana większość biathlonistek z czołówki również się nie myliła. Strata Polki na tym etapie biegu to 42 sekundy. Taki układ wydarzeń sprawił, że w klasyfikacji czołowej dziesiątki nie zaszły większe zmiany.

Zupełnie inaczej było po trzecim strzelaniu. Z walki o podium wypisała się Makarainen – 3 karne rundy. Prowadzenie objęła więc liderka PŚ – Soulakova, która miała około 12 sekund przewagi nad koalicją Ukrainek – Pidhruszną i Valją Semerenko. Czwarte miejsce zajmowała Rosjanka Irina Starykh (+ 15 s). Myliły się niestety Polki – Pałka miała jedną karną rundę, a Gwizdoń dwie. Krystyna spadła z tego powodu na 15. lokatę i zwiększyła dystans do najlepszych do ponad minuty. Magdalena zajmowała zaś 35. miejsce.

Soukalova potrzebowała 5 celnych strzałów w czwartej próbie, by wygrać. Gdy wydawało się, że tak się stanie, Czeszka chybiła ostatni pocisk. Wykorzystały to Valja Semerenko i Irina Starykh, które do ostatniego kilometra walczyły o wygraną. Ostatecznie silniejsza okazała się ta pierwsza i dopisała sobie 60 punktów w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Pałka z powodu kolejnej karnej rundy spadła jeszcze o kilka miejsc i finalnie była 18. Niezłą końcówkę miała za to Gwizdoń, która przesunęła się na 22. miejsce. 45. lokatę zajęła Paulina Bobak.

Wyniki:

1. Va. Semerenko
2. Starykh + 0:04.2
3. Eckhoff + 0:15,5
4. Soukalova + 0:21,9
5. Dahlmeier + 0:28,6
6. S. Gasparin + 31,7

18. Pałka + 1:43.2
22. Gwizdoń + 1:57.2
45. Bobak + 3:39,5


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/