Półfinał nie dla Radwańskiej

W meczu 1/4 finału wielkoszlemowego Australian Open Agnieszka Radwańska (4) przegrała z Chinką Na Li (6) 5:7 3:6.

Od początku Agnieszka Radwańska realizowała taktykę założoną na to spotkanie. Polka maksymalnie wydłużała wymiany przebijając na drugą stronę niemal każdą piłkę. Przy takiej grze, Na Li musiała wykazywać się nie lada cierpliwością, co nie całkiem jej się udawało. Chinka popełniała sporo niewymuszonych błędów i już w pierwszym gemie serwisowym miała mnóstwo kłopotów. Trwał on 12 minut i przyniósł Agnieszce dwa break pointy. Oba nie zostały wykorzystane. Jak się potem okazało, własne podanie to nie był wielki atut żadnej z rywalek. Radwańska przełamywała przeciwniczkę wychodząc na prowadzenie 3:2 i 4:3, za każdym razem traciła jednak ciężko wypracowaną przewagę już w następnej rozgrywce. Przy prowadzeniu Chinki 6:5 Aga zaczęła grać bardziej nerwowo i dała się przełamać w najgorszym z możliwych momentów – gdy nie było już szansy na odwrócenie losów seta. Był on pierwszym, przegranym przez Radwańską  w 2012 roku. Trwał ponad godzinę.

Krakowianka szybko wyciągnęła wnioski z przebiegu otwierającej partii i w drugiej postanowiła  zagrać bardziej agresywnie. Zaowocowało to szybkim przełamaniem i wygraniem dwóch początkowych gemów do zera. Po raz kolejny, ta minimalna przewaga, okazała się niewystarczająca. Od tego momentu na korcie trwał koncert Chinki, która błyskawicznie wygrała 5 kolejnych gemów, w tym dwukrotnie przy serwisie Polki. W odróżnieniu do pierwszego seta, teraz Li praktycznie nie wyrzucała piłek w aut, a część jej zagrań ocierała się o perfekcję. Radwańska zdołała przerwać fatalną passę w ostatnim momencie – wygrała swój serwis na 5:3, ale pozostanie w meczu wymagało jeszcze zwycięstwa przy podaniu przeciwniczki. Ta, jakby lekko zestresowana otwierającą się szansą na półfinał, oddała Agnieszce jeszcze trzy wymiany i musiała bronić dwóch break pointów. Ostatecznie zadanie wykonała i w tym samym gemie zakończyła pierwszy ćwierćfinał tegorocznego Australian Open.

Dla Radwańskiej była to pierwsza przegrana w sezonie 2013 i trzecie z rzędu pożegnanie z turniejem w Melbourne w 1/4 finału. Na Li w walce o finał zmierzy się z którąś z Rosjanek – Jekateriną Makarową bądź Marią Szarapową.