Barca ciągle wygrywa, Malaga upokorzyła Real

Primera Division - logo

Przedświąteczna kolejka ligi hiszpańskiej została zaplanowana w taki sposób, by piłkarze mieli wolną niedzielę. Z tego powodu pierwsze mecze rozegrano już w czwartek, a dania główne, czyli starcia Valladolid – Barcelona i Malaga – Real odbyły się w sobotę. Zapraszamy na podsumowanie wideo siedemnastej serii spotkań La Liga.

Pierwsza połowa meczu w Maladze była nudnawa i więcej niż o jej przebiegu mówiło się o zastanawiającej absencji Ikera Casillasa, który zasiadł na ławce rezerwowych. Tuż po zmianie stron Isco dał prowadzenie Maladze. Zmiennik Ikera – Antonio Adan wpuścił pierwszy strzał w światło bramki oddany przez gospodarzy.

Real grał słabo, ale zdołał wyrównać  – samobójcze trafienie zaliczył Sanchez. Gdy wydawało się że Królewscy pójdą za ciosem, Roque Santa Cruz wyprowadził dwa szybkie ciosy. 12 minut przed końcowym gwizdkiem gospodarze prowadzili 3:1. W 83. minucie po błędzie defensywy Malagi kontaktowe trafienie zaliczył Karim Benzema. Na więcej gości nie było stać.

Real traci do Barcelony już 16 punktów i ma zaledwie 2 punkty więcej niż czwarta w tabeli Malaga.

***

Real Valladolid robi w tym sezonie niespodziewanie dobre wrażenie, postawił się m.in. Realowi Madryt. W sobotę na własnym stadionie podejmował Barcę i po cichu liczył na świąteczny prezent. Barcelona grała jednak mądrze, niemal perfekcyjnie w obronie i skutecznie w ataku. Dzięki bramkom Xaviego i Messiego prowadziła 2:0. Gospodarze tuż przed końcem zdobyli gola kontaktowego, ale indywidualna akcja Tello z 94. minuty ustaliła wynik na 3:1.

Katalończycy zagrali bez trenera  Tito Vilanovy, u którego stwierdzono ostatnio nawrót choroby nowotworowej. Barca w 17 rozegranych w tym roku meczach sezonu 2012/13 zdobył 49 punktów. Do maksimum zabrakło „oczek” które z Camp Nou wykradł Real Madryt (remis 2:2)

***

Atletico nie zraziło się porażką z Barceloną i dopisało sobie kolejne 3 punkty. Święta podopieczni Simeone spędzą na drugim miejscu w tabeli. Wygraną z Celtą dał im kapitalny strzał Adriana.

Simeone stwierdził kiedyś, że w sezonie są 4 mecze z Realem i Barceloną, on chce wygrać wszystkie pozostałe. Co prawda w 100 procentach tego planu nie zrealizuje, ale 13 wygranych i 1 remis w 15 grach z rywalami innymi niż Real i Barca musi robić wrażenie.

***

Prawdziwą kanonadę strzelecka podziwiali w piątkowy wieczór kibice na Mestalla. Ich ulubieńcy już po 40 sekundach prowadzili z Getafe 1:0 (gol Soldado). Na 2:0 dla Valencii podwyższył w 9. minucie Jonas. Ostatecznie skończyło się na 4:2.

***

Do górnej połówki tabeli wskoczyło Rayo Vallecano.  Stołeczny klub gładko uporał się w czwartek z Levante 3:0. Warto rzucić okiem na skrót i zobaczyć piękne gole jakie padały podczas tego meczu.

Dariusz Dudka, który w listopadzie przeszedł operację, wciąż jest niezdolny do gry w barwach Levante.

***

W górę tabeli podąża również Real Sociedad. Drużyna z Baskonii pokonała na własnym stadionie Sevillę. Andaluzyjczycy nie wygrali od 18 listopada, kiedy rozbili w derbach Betis 5:1 (pięć spotkań bez zwycięstwa). W czwartek na Anoeta przegrali 1:2.

***

Od 26 listopada, kiedy zwolniono trenera Pochetino, Espanyol nie zaznał jeszcze goryczy porażki. Pod wodzą Javiera Aguirre drużyna z Barcelony zremisowała trzy mecze (w tym z Realem na Santiago Bernabeu) oraz wygrała jeden. W czwartek na własnym boisku Espanyol pokonał Deportivo i odbił się od ligowego dna. To „zaszczytne” miejsce zajmują teraz piłkarze El Depo.

***

Real Mallorca zdobył 11 punktów w pierwszych pięciu kolejkach i 2 w następnych jedenastu. Jako zwycięzcy gracze z Balearów schodzili z boiska po raz ostatni 23 września, gdy ograli Valencię. Do wyjazdowego pojedynku z piątym w tabeli Betisem musieli podchodzić z „umiarkowanym” optymizmem, który po straconym w 5. minucie golu powinien ustąpić pola załamaniu nerwowemu. Tym razem ekipa Joaquina Caparrosa pokazała charakter i pokonała Andaluzyjczyków 2:1.

W barwach Betisu zabrakło Damiena Perquisa.