Białoruś wygrała z Łotwą i jest w ćwierćfinale

Hokej Finlandia Słowacja

Białoruś po wygranej z Łotwą 3:1 zapewniła sobie udział w ćwierćfinałach hokejowych mistrzostw świata, których jest gospodarzem. We wtorek zakończy się faza grupowa turnieju.

Gospodarze turnieju po pierwszej tercji prowadzili dwa zero, a gole zdobyli w odstępie kilkudziesięciu sekund. Ich wygrana wzbudziła jednak sporo kontrowersji, bo w ostatniej odsłonie gry Łotysze… doprowadzili do remisu 2:2. Gola dającego im dogrywkę strzelił Kaspars Daugavins, ale jego trafienie zostało anulowane przez arbitrów, zdaniem których doszło do spalonego w polu bramkowym. Kilka powtórek nie wyjaśniło jednak definitywnie czy Gints Meija rzeczywiście naruszył przepisy przy strzale kolegi. Sekundę przed końcem Białorusini strzelili do pustej bramki na 3:1, a Łotysze długo nie mogli pogodzić się z takim rozstrzygnięciem. Najbarzdiej zdenerwowany był strzelec nieuznanej bramki – Daugavins, który roztrzaskał kij o bandę i wykrzykiwał w kierunku arbitrów. Oficjalna strona mistrzostw przytacza dziś fotografię zrobioną w 60. minucie meczu, na której widać łotewskiego zawodnika stojącego jedną nogą w polu bramkowym oraz stosowne punkty z reguł gry, które mają być dowodem na słuszność tej kontrowersyjnej decyzji.

Wygrana zagwarantowała Białorusinom awans do ćwierćfinałów po raz trzeci w historii i pierwszy od 5 lat. Łotysze by osiągnąć ten sam cel muszą szybko się otrząsnąc i pokonać we wtorek o 15:45 Szwajcarów. Na ich korzyść przemawiają dwa fakty – po pierwsze, Helweci grają już tylko o honor, bo nie mogą ani awansować, ani spaść do niższej dywizji. Po drugie – Łotwa ma lepszy wynik bezpośredniego meczu z Finlandią, do której traci obecnie 2 pkt, w związku z czym wystarczy jej wygrana po dogrywce lub karnych.

To czy awansuje Łotwa czy Finlandia jest ostatnią wątpliwością przed finałową kolejką fazy grupowej. Do rozstrzygnięcia pozostały oprócz tego już tylko posczególne miejsca w grupach. Wiemy też, że elitę opuszczą Włosi i Kazachowie.

W grupie A o pierwszą pozycję walczą Kanadyjczycy ze Szwedami. Ci drudzy zakończyli już swój udział w tej fazie, mają 3 pkt więcej niż rywale, ale przegrali bezpośredni mecz. W związku z tym wygrana Kanady z Norwegią da jej pierwszą lokatę. W boju o trzecie miejsce w grupie spotkają się natomiast Czesi i Francuzi. Mecz Dania – Słowacja nie będzie miał większego znaczenia.

W grupie B pierwszą lokatę zapewnili sobie Rosjanie, którzy dziś zagrają z Białorusią. Gospodarze turnieju mogą być drudzy w tabeli, ale muszą utrzymać punkt przewagi nad USA, które gra dziś z Niemcami. O stawce starcia Szwajcaria – Łotwa już informowaliśmy.