Sztafeta dla Norweżek, Polki dziewiąte…

Justyna Kowalczyk

Norweżki zdobyły złoto w sztafecie biegowej 4×5 km. Srebrny medal dla Szwecji, brązowy dla Rosji. Polska zajęła 9. miejsce.
Polki zaczęły bieg całkiem przyzwoicie – Kornelia Kubińska na pierwszej zmianie spokojnie utrzymała się w głównej grupie i dobiegła do strefy zmian 37 sekund za prowadzącą samotnie Norweżką Weng.

Drugi odcinek stylem klasycznym to popis Justyny Kowalczyk. Polka momentalnie przeskoczyła na drugie miejsce i ścigała Therese Johaug. Przed strefą zmian Polka była już na prowadzeniu, co za tym idzie zniwelowała całą stratę zrobioną przez Kubińską.

Na trzecią zmianę Paulina Maciuszek ruszyła 44 sekundy przed Szwecją i Finlandią i tuż przed Kristin Stoermer Steirą. Niestety Polka szybko złapała kryzys i została wyprzedzona przez całą rzeszę sztafet. W strefie zmian Biało-Czerwone były już dziewiąte, tracąc do Norwegii 1:38. Na drugi miejscu (25 sekund straty) jechała Szwedka Kalla, która miała 6 sekund zapasu nad Finką Sarasoją.

Najważniejszym wydarzeniem finałowego odcinka była katastrofa jaką przeżyła Finlandia. Sarasoja wyraźnie osłabła i została wyprzedzona przez Rosjankę Czekaljewą i Amerykankę Diggins. Brązowy medal wywalczyła zatem drużyna Rosji.

Agnieszka Szymańczak dojechała do mety dziewiąta, ze stratą ponad 3 i pół minuty do Norwegii.

Sztafeta kobiet 4×5 km w Val di Fiemme – oficjalne wyniki