Kuusamo: Bjoergen najlepsza, Justyna czwarta w Ruka Triple

Marit Bjoergen wygrała w Kuusamo bieg pościgowy na 10 km techniką dowolną i została liderką PŚ. Norweżka zgarnęła 200 pkt premii za triumf w cyklu Ruka Triple. Justyna Kowalczyk zajęła 4. miejsce.

W dwóch poprzednich etapach Ruka Triple Justyna Kowalczyk wywalczyła 25 sekund przewagi nad Marit Bjoergen i właśnie o tyle wcześniej ruszyła na trasę 10 km techniką dowolną. Przed startem wiele było pytań co do formy Justyny w tej technice i przede wszystkim o jej bolące piszczele.

Już 1.2 km otwierające rywalizację pokazały jak trudny będzie to bieg dla Polki. Marit Bjoergen zniwelowała stratę do 14 sekund, na 33 sekundy zbliżyły się także Johaug i Kalla.

Po pierwszym z czterech okrążeń Kowalczyk była o 9 sekund przed goniącą Norweżką oraz 25 s przed Johaug i Kallą. Po przebiegnięciu 3,9 km wszystkie cztery panie jechały już niemal razem – dzieliło je zaledwie kilka sekund. Tuż przed półmetkiem trasy rywalizacja zaczynała się zatem praktycznie od nowa.

Na początku trzeciego okrążenia mocne tempo dyktowała Charlotte Kalla. Kowalczyk starała się to wytrzymać i jechała na czwartej pozycji – za dwiema Norweżkami. Taki stan rzeczy utrzymał się do końca trzeciej pętli. Na pierwszym podbiegu finałowego okrążenia Kalla spadła na czwarte miejsce, a Kowalczyk przez chwilę próbowała się wysunąć na czoło, po czym wróciła na swoją dotychczasową pozycję. Niestety okazało się, że rywalki są zbyt silne i około 1,7 km przed metą Polka straciła kilkadziesiąt metrów do uciekających Skandynawek.

Justyna spokojnie dobiegła na miejscu tuż za podium. Walkę o triumf w cyklu Ruka Triple stoczyły na ostatnich metrach Bjoergen i Kalla. Norweżka okazała się mocniejsza na ostatniej prostej i w nagrodę została nową liderką Pucharu Świata.

Na 40. miejscu dojechała Kornelia Kubińska, cztery miejsca niżej sklasyfikowano Paulinę Maciuszek, a Sylwia Jaśkowiec była 54.