Thomas Diethart wygrał 62. Turniej Czterech Skoczni

Thomas Diethart wygrał konkurs w Bischofshofen i zwyciężył w 62. edycji Turnieju Czterech Skoczni. Drugie miejsce w ostatnich zawodach cyklu zajął Peter Prevc, a trzeci był Thomas Morgenstern. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch był ósmy.

Pierwsza seria dostarczyła sporo emocji – walkę o wygraną w klasyfikacji ogólnej TCS toczyli Diethart, Morgenstern i Ammann. Jako pierwszy zaprezentował się Morgi, zajmujący trzecie miejsce w tym prestiżowym cyklu. Morgi uzyskał 137 m i prowadził niemal do końca I serii. Wyprzedził go jedynie liderujący Diethart (138,5 m – 4,4 pkt przewagi) oraz Peter Prevc (139,5 m). Marzący o pierwszym w karierze triumfie w Turnieju Ammann był czwarty, skoczył 137,5 m, ale miał fatalne lądowanie. Co prawda nie wszyscy sędziowie znacząco obniżyli Szwajcarowi noty, ale punktów za styl i tak było zdecydowanie za mało.

Z Polaków najlepiej wypadł Stoch – 134 m dawały mu szóste miejsce, o 0,8 pkt za Anderesem Bardalem. Straty do czołowej czwórki były już jednak spore – 11,6 pkt do lider i 7,2 pkt do trzeciego miejsca.

Do drugiej serii dostali się jeszcze Jan Ziobro, Maciej Kot i Piotr Żyła, ale zajmowali oni lokaty w połowie trzeciej dziesiątki. Odpadli Dawid Kubacki i Klemens Murańka. Ten drugi zawodnik pogrzebał tym samym swoje szanse na miejsce w czołowej dziesiątce TCS – przed zawodami w Bischofshofen był klasyfikowany właśnie na 10. miejscu.

***

W drugiej serii krótsze skoki oddali Żyła, Ziobro i Kot. Mimo tego nieznacznie poprawili swoje pozycje. Ziobro zakończył zawody na 24. miejscu, tuż przed nim wylądował Kot, a Żyła był 21.

Stoch uzyskał pół metra mniej i nie zdołał objąć prowadzenia po swoim skoku. Przegrał z rewelacyjnym Noriakim Kasai (137,5 m) oraz Norwegiem Fannemelem (135,5 m).

Prawdziwą „bombę” odpalił Morgenstern  142 m pozwoliły mu na przeskoczenie Ammanna w klasyfikacji generalnej TCS i zajęcie trzeciego miejsca w tym prestiżowym cyklu. W trudniejszych warunkach i lepszym stylu 138,5 m uzyskał Prevc. Wyprzedził on Morgiego, ale nie zepsuł zabawy gospodarzom, gdyż Diethart poszybował 1,5 m dalej, dzięki czemu wygrał cały turniej oraz konkurs w Bischofshofen.