Bjoergen wygrała 2. etap TdS, awans Justyny Kowalczyk

Marit Bjoergen wygrała drugi etap Tour de Ski 2015 – bieg pościgowy techniką klasyczną rozegrany w Oberstdorfie. Justyna Kowalczyk zajęła szóste miejsce.

Na dziesięciokilometrową trasę biegu pościgowego jako pierwsza ruszyła Marit Bjoergen. Norweżka miała 15 sekund przewagi nad swoją rodaczką Heidi Weng. Potem także startowały reprezentantki tego skandynawskiego kraju – Haga i Johaug. Justyna Kowalczyk wybiegła jako dziesiąta, tracąc 35 sekund do liderki.

Kowalczyk dość szybko doskoczyła do czołówki, ale strata do Bjoergen pozostawała spora. Po 1,9 km Polka była na czwartym miejscu ze stratą 30 sekund. Drugie miejsce zajmowała Johaug (23 s straty), a tuż za nią jechała jeszcze Weng. Na kolejnych 600 metrach sytuacja w czołówce nie zmieniła się, choć przewaga Marit nad rywalkami nieco wzrosła.

Na punkcie pomiarowym 4,4 km Bjoergen wygrywała z Johaug i Weng już o 35 sekund. Kowalczyk zrezygnowała z samotnej pogoni za Norweżkami i jechała w tym momencie w liczniejszej grupie, tracącej blisko minutę. Podobne różnice zanotowano na półmetku dystansu.

Po 6,9 km Bjoergen zyskała kolejne sekundy – strata dwójki pościgowej wynosiła 42 sekundy. Kolejną grupę przyprowadziła Kowalczyk, ale strata wynosiła już 1:21.

W takim układzie, ostatnie okrążenie było dla liderki formalnością. Na linię mety Norweżka dotarła przed Heidi Weng, która stoczyła świetną walkę o drugą lokatę i 10 s bonifikaty z Therse Johaug. Justyna Kowalczyk finiszowała z dużej grupy i zajęła szóste miejsce. Przed metą wyprzedziły ją jeszcze Szwedka Nilsson i Niemka Fessel. Strata Polki wyniosła 1:36.