Bogaty znaczy najlepszy

Wiele osób wyraziło swój osąd w sprawie wyborów FIFA na gospodarzy mundiali 2018 i 2022. Czas żebym i ja przedstawił swój pogląd odnośnie tych decyzji. Rosja i Katar, na te dwa państwa będą skierowane oczy całego piłkarskiego świata za osiem i 12 lat.

Co łączy te dwie kandydatury? Ogromne pieniądze i możliwość zorganizowania gigantycznych imprez. To oczywiste, że to kasa najbardziej przemówiła do działaczy FIFA dokonujących wyboru. W końcu to nie jest organizacja charytatywna, tylko robiąca biznes o nazwie piłka nożna. Bo futbol to biznes i FIFA chce z niego wyszarpać jak najwięcej dla siebie. Może się to podobać albo nie, ale łasi na pieniądze rządzący światowym futbolem dokonują wyborów, które dla nich są najkorzystniejsze.

W Rosji największym mankamentem są ogromne odległości jakie dzielą poszczególne miasta, w których mecze będą rozgrywane. No, ale bogatych stać na wszystko i dla kibiców z całego świata te wydawać by się mogło ogromne odległości nie będą dokuczliwe. U nich z pewnością wszystkie zaplanowane inwestycje zostaną wykonane, bo Rosja to nie Polska.

Bardzo rozśmieszył mnie Franz Beckenbauer wyrażając propozycję rozegrania mundialu w 2022 roku w styczniu. A może w niedalekiej czasowej perspektywie latem odbywać się będą zimowe igrzyska olimpijskie? Czyżby działaczom FIFA pieniądz przesłonił wszystko? Czyżby zapomnieli, jakie latem na Katarze panują temperatury? Poza tym samobójem trzeba by było nazwać rozgrywanie w krótkich okresie czasu dwóch największych imprez w roku: zimowych igrzysk i mundialu. Nie oszukujmy się, są regiony świata kompletnie nie nadające się na zorganizowanie największej na świecie piłkarskiej imprezy. I do takich z pewnością zalicza się Katar. Ale pieniądz jest pieniądz. Przecież potężnych szejków stać na stworzenie obiektów z najnowocześniejszą technologią kontroli klimatu . To, że te wybudowane specjalnie na mundial monumentalne obiekty później będą rozbierane to już działaczy FIFA nie obchodzi. Ważne, żeby kasa się zgadzała, a że stadiony później staną się bezużyteczne to taki malutki szczególik.

FIFA wybrała dwie najbezpieczniejsze opcje. Możnych z niezagospodarowanych piłkarsko regionów, którzy stworzą wspaniałe obiekty i zagwarantują dopływ ogromnej gotówki do kasy FIFA. Wniosek jest oczywisty: bogaty znaczy najlepszy.


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Łukasz Iwanek
Lubartów, w 2009 roku ukończył studia na kierunku Ekonomia. Od 2009 roku pracuje w portalu SportoweFakty.pl, najczęściej cytowanym serwisie internetowym. Pisze tam o tenisie, ale interesuje się też piłką nożną i wieloma innymi dyscyplinami, jak lekkoatletyka, siatkówka, pływanie czy sporty zimowe. Od 2007 roku prowadzi bloga Sportowa Publicystyka.
http://sportowapublicystyka.blox.pl