Brąz Moniki Hojnisz w biegu masowym!

Monika Hojnisz zdobyła brązowy medal w biegu masowym na MŚ w biathlonie odbywających się w Novym Mescie. Złoto wywalczyła Daria Domraczewa, a srebro Tora Berger.

Bieg rozpoczął się doskonale dla innej Polki – Krystyny Pałki. Objęła ona prowadzenie po pierwszym strzelaniu i właściwie do końca utrzymywała się na medalowej pozycji.

Po drugim strzelaniu do czołówki złożonej z 4 biathlonistek dołączyła także Monika Hojnisz. Dwie Polki były w gronie bezbłędnie strzelających zawodniczek. Tuż za tą grupą jechała bardzo szybka Daria Domraczewa (1 błąd na pierwszym strzelaniu).

Trzecia próba strzelecka wysforowała Białorusinkę na pierwszą lokatę, z kilkunastoma sekundami przewagi nad Miriam Goessner i Krysią Pałką. Monika Hojnisz, która popełniła swój pierwszy błąd na strzelnicy spadła na szóstą lokatę i jechała razem z Torą Berger około 40 sekund za liderką.

Dramatyczne zdarzenia rozegrały się na ostatnim strzelaniu. Domraczewa wytrzymała ciśnienie i strąciła 4 krążki, dzięki czemu zdołała ukończyć karną rundę nim rywalki wystrzelały wszystkie pociski. Znów pogubiła się Miriam Goessner – Niemka wypadła z walki po 3 karnych rundach. Wykorzystały to Tora Berger i Monika Hojnisz – strzelanie 5/5 pozwoliło im ruszyć na ostatnie okrążenie na 2. i 3. miejscu – ponad 2o sekund za Białorusinką. Jedną karną rundę musiała niestety biegać Pałka, która spadła na 4. lokatę ze stratą 53 sekund.

Finałowe okrążenie to wściekły pościg Berger za kolejnym złotym medalem. Tym razem nieudany. Norweżka dojechała 9 sekund z Białorusinką. Hojnisz pokonała to 2,5 km swoim tempem i wjechała na metę jako trzecia (+28 s). Krystyna Pałka nie zdołała odeprzeć ataku kilku rywalek i ostatecznie ukończyła bieg na dobrym siódmym miejscu. To nie był jednak koniec dobrych wiadomości – na 12. miejscu dojechała Weronika Nowakowska Ziemniak, która pokonywała w całym biegu 2 karne rundy.

Najsłabiej spisała się Magdalena Gwizdoń – 27. miejsce (6 karnych rund).

Dla 21-letniej Moniki Hojnisz medal jest największym sukcesem w karierze. Zawodniczka ta jak dotąd ani razu nie stała na podium zawodów Pucharu Świata.