Analizujemy sytuację przed ostatnią kolejką w grupie A

W ostatniej kolejce grupy A piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii odbędą się mecze Chorwacja – Meksyk i Brazylia – Kamerun. Tylko ta ostatnia drużyna nie ma już szans na awans do fazy pucharowej. 

W dotychczasowych meczach najlepszy bilans osiągnęła Brazylia, która wygrała z Chorwacją 3:1 i bezbramkowo zremisowała z Meksykiem. Dzięki temu gospodarze prowadzą w grupie i są najbliżej awansu do 1/8 finału. Wyeliminować może ich tylko nieszczęśliwy  zbieg okoliczności. Oprócz porażki z Kamerunem, złożyć musiałby się na niego też remis w starciu Chorwacja – Meksyk lub wygrana Chorwatów w odpowiednim stosunku. Wydaje się jednak, że mimo swoich problemów, Canarinhos spokojnie poradzą sobie z ausajderem grupy i chyba najsłabszą drużyną na turnieju – Kamerunem i zapewnią sobie spokojną promocję. 

#
 
Drużyna
M
W
R
P
Gole
+/-
PKT
1. Brazylia 2 1 1 0 3:1 +2 4
2. Meksyk 2 1 1 0 1:0 +1 4
3. Chorwacja 2 1 0 1 5:3 +2 3
4. Kamerun 2 0 0 2 0:5 -5 0

W związku z tym starcie Meksyku z Chorwacją będzie bezpośrednim pojedynkiem o awans – taką małą 1/16 finału. W lepszej sytuacji są Meksykanie, którym wystarczy dziś remis. Mogą jednak powalczyć o pierwsze miejsce w grupie, ale do tego potrzebują wygrać o dwa gole wyżej niż Brazylia z Kamerunem lub liczyć na potknięcie gospodarzy finałów. 

Na sensację w starciu Brazylia – Kamerun liczą też Chorwaci, dla których otwierałaby ona szanse awansu nawet przy remisie. Jedyną w miarę prawdopodobną drogą dla Chorwatów jest jednak tylko i wyłącznie ogranie Meksyku. 

Przypomnijmy, że w przypadku równej liczby punktów o miejscach w tabeli decydują kolejno:

  1. różnica goli we wszystkich meczach grupowych
  2. liczba strzelonych goli we wszystkich meczach grupowych
  3. liczba punktów w bezpośrednich meczach
  4. różnica goli w bezpośrednich meczach
  5. strzelone gole w bezpośrednich meczach
  6. losowanie

Zgodnie z tym regulaminem losowanie możliwe jest także dziś, by do niego doszło Kamerun musi wygrać z Brazylią minimum dwiema bramkami, a Meksyk przegrać o jedną bramkę mniej, tracąc przy tym jednego gola więcej niż Canarinhos (np. wyniki CMR – BRA 2:0, MEX – CRO 2:3). Wówczas grupę wygra Chorwacja, a między Meksykiem i Brazylią zjadzie równość wymagająca losowania. Tylko, czy Kameruńczycy są zdolni zafundować nam takie emocje? 

Mecze ostatniej kolejki grupy odbędą się w poniedziałek o 22:00 czasu polskiego. Brazylia i Kamerun zagrają w Brasillii, a Chorwajca z Meksykiem w Recife. Transmisje w TVP 1 i TVP 2, na TVP Sport transmisja łączona. 


pubsport.pl
Damian Ślusarczyk

29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć „coś” ciekawego w każdej dyscyplinie sportu.
Obserwuj mnie na Twitterze

http://www.pubsport.pl/