Brazylia na egzaminie dojrzałości – rusza Puchar Konfederacji 2013

W sobotę startuje dziewiąta edycja Pucharu Konfederacji. Turnieju, w którym uczestniczą mistrzowie wszystkich kontynentów. W meczu otwarcia gospodarze – Brazylia, zmierzą się z Japonią. 

Puchar Konfederacji to impreza z 21 letnią historią. Pierwsza edycja odbyła się w 1992 roku w Arabii Saudyjskiej. Od 2005 roku rozgrywana jest co cztery lata, a gospodarzem jest kraj szykujący się do goszczenia następnej edycji Mundialu. PK jest zatem próbą generalną dla organizatorów, nie inaczej będzie w 2013 roku w Brazylii.

Canarinhos będą na własnych boiskach bronić pucharu wywalczonego w 2009 roku w RPA. Wówczas, w dramatycznych okolicznościach pokonali w finale USA 3:2, zdobywając czwarte trofeum w historii. Wcześniej fani futbolu podziwiali mnóstwo emocjonujących spotkań, m.in. grupowe starcie Egiptu z Brazylią oraz sensacyjny półfinał USA – Hiszpania, w którym zakończyła się seria 35 meczów bez porażki zespołu hiszpańskiego.

Tegoroczny turniej zapowiada się równie pasjonująco. Wezmą w nim udział cztery drużyny ze ścisłej światowej czołówki. Oprócz Brazylii w gronie faworytów są także Hiszpanie, Włosi i Urugwajczycy. Także zespoły Nigerii, Japonii i przede wszystkim Meksyku, mają swoją renomę. Żadnych szans nie daje się tylko i wyłącznie reprezentantom Oceanii – drużynie Tahiti.

Format Pucharu Konfederacji jest prosty i nie zmienił się od trzeciego wydania (1997 rok). Osiem ekip podzielonych jest na dwie grupy. Do półfinałów awansują po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy. W fazie finałowej przewidziano także mecz o trzecie miejsce.

Brazylijczycy przygotowali na Puchar Konfederacji 2013 sześć stadionów. Na liście, oprócz legendarnej Maracany w Rio de Janeiro, gdzie rozegrany zostanie m.in. finał, znalazły się obiekty w Recife, Brasilii, Belo Horizonte, Fortalezie i Salvadorze.

Areną meczu otwarcia będzie Estadio Mene Garrincha w stolicy – Brasilii. Na trybunach będzie mogło zasiąść ponad 75 tysięcy widzów. Na murawie podziwiać oni będą takich piłkarzy jak Dani Alves, David Luis, Neymar czy Hulk. Pod wodzą Luisa Felipe Scolariego Canarinhos będą chcieli wywalczyć piąte w historii trofeum za PK i „rozgrzać” się przed zbliżającym się Mundialem. Ich pierwszy rywal – Japonia, nie jest potęgą, ale też nie powinien być chłopcem do bicia. Skład „samurajów” opiera się na zawodnikach grających w silnych europejskich ligach, a liderem powinien być Sinji Kagawa z Manchesteru United. Spotkanie Japonia – Brazylia rozpocznie się o 21:00 czasu polskiego. Transmisję będzie można obejrzeć w TVP Sport, sport.tvp.pl oraz TVP 2.

Szczegółowe informacje o transmisjach znajdziesz na Tele-Sport.pl.  Relacje radiowe z rozgrywek przeprowadzi serwis TakSieGra.com

Dokładny terminarz, podział na grupy oraz wynik Pucharu Konfederacji 2013 >>

 


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/