Brazylia pokonała Francję w hicie grupy A koszykarskiego mundialu

Koszykówka

W meczu grupy A koszykarskich MŚ w Hiszpanii Brazylia pokonała Francję 65:63. Wynik wisiał na włosku do ostatniej sekundy spotkania.

Spotkanie anonsowane jako jeden z hitów pierwszego dnia mistrzostw rozpoczęło się od mocnego uderzenia Francuzów. Mistrzowie Europy szybko objęli prowadzenie 6:0 i w kolejnych minutach jeszcze zwiększyli przewagę. Brazylijczycy doszło do głosu w drugiej kwarcie. Po pierwszej przegrywali 11:18, ale potem zdołali zniwelować różnicę do zaledwie jednego oczka. W 18. Minucie na tablicy wyników pojawił się remis 24:24, a chwilę potem po celnym rzucie Neto Brazylia objęła pierwsze w meczu prowadzenie. Zawodnicy z Kraju Kawy nie oddali go do przerwy i pierwszą połowę wygrali minimalnie 28:26.

Po wznowieniu gra była wciąż wyrównana, ale w trzeciej odsłonie Brazylijczycy zwiększyli swoje prowadzenie o kolejne trzy punkty. W 35. minucie Brazylia wygrywała 54:46, ale celną „trójką" odpowiedzieli „Trójkolorowi”. Gdy na boiskowym zegarze w Granadzie pozostawało mniej niż 60 sekund Heurtel miał szansę na zmniejszenie brazylijskiego prowadzenia do zaledwie dwóch punktów. Jego rzut z półdystansu był jednak niecelny i piłka wróciła w posiadanie „Canarinhos”. 33 sekundy przed końcem Brazylijczycy mieli piłkę i 3 punkty „zaliczki”. Francuzi zdecydowali się na faulowanie, przez co końcówka wydłużała się. Po dwóch celnych rzutach osobistych Brazylijczyka zrobiło się 63:58. Taki rezultat utrzymał się przez kolejne 18 sekund i zmienił go dopiero celnymi rzutami osobistymi Francuz Pietrus. Przy rezultacie 63:60 Huertas mógł rozstrzygnąć sprawę, ale zmarnował jeden z rzutów wolnych. Francuzi 3 sekundy przed końcem trafili za trzy i złapali kontakt (63:64). 1,2 sekundy przed syreną na linii rzutów wolnych stanął Vieira – wykorzystał tylko jedną z prób, ale przeciwnikom zabrakło czasu na doprowadzenie do remisu. Wynik końcowy 63:65.