Burkina Faso powalczy o medale

Reprezentacja Burkina Faso uzupełniła stawkę półfinalistów Pucharu Narodów Afryki 2013. Przepustkę do fazy medalowej dało jej zwycięstwo nad Togo 1:0. Decydujący gol padł w 15. minucie dogrywki.

Przez niemal 90 minut na fatalnym boisku w Nelspruit działo się niewiele. Burkina Faso miało więcej odwagi do prowadzenia ataków, ale nie przekładało tego na wielkie zagrożenie podbramkowe. Kilka chwil po przerwie szansę na bramkę miała drużyna Togo. Po odważnym wejściu Adebayora, piłka zmierzała już do siatki, ale została wybita przez Saidou Panandetiguiri. Napastnik Tottenhamu miał w tym spotkaniu jeszcze jedną okazję, ale został powstrzymany przez bramkarza Daoudę Diakite.

Sporo ożywienia do gry Burkina Faso wniosły zmiany. Na placu  gry pojawili się Prejuce Nakoulma z Górnika Zabrze i Abdou Razack Traore, do niedawna występujący w Lechii Gdańsk. Ten drugi zawodnik tuż po pojawieniu się na murawie (na początku dogrywki), wpadł odważnie w pole karne i uderzył z ostrego kąta. Dobrze spisał się jednak togijski bramkarz.

W dodatkowym czasie gry, tempo akcjom Burkina Faso nadawał głównie Nakoulma. Tuż przed zmianą stron, obrona Togo fatalnie ustawiła się w przy rzucie rożnym, wykorzystał to Johnatan Pitroipa i piękną główką zdobył decydującą bramkę.

W ostatnich piętnastu minutach Adebayor i spółka walczyli o wyrównanie. Ich ataki opierały się głównie na wrzutkach na wysokiego napastnika z Premier League, które nie przynosiły jednak wielkich efektów i zagrożenia.

W półfinale Burkina Faso zmierzy się z Ghaną.