Chłód, śnieg i wielkie góry; Przed nami królewski etap Giro ’14

Giro di Italia 2014

We wtorek kibiców kolarstwa czeka prawdziwa uczta – obejrzą oni królewski etap Giro di Italia ze słynnymi podjazdami Gavia i Stelvio, na który mogą panować ekstremalnie trudne warunki atmosferyczne. 

Trasa 16. etapu jest stosunkowo trudna i liczy tylko 139 km. Nie będą to jednak "zwykłe" kilometry. Giro wjedzie bowiem na dwie legendarne góry – Paso di Gavia i Paso dello Stelvio. Ten drugi to "dach" tegorocznego wyścigu. Zdobywając ten szczyt kolarze znajdą się w najwyższym punkcie wyścigu – na wysokości 2758 m.n.p.m. Oprócz wymienionych podjazdów zawodnicy zmierzą się też z finałową wspinaczką – meta została usytuowana w Val Martello gdzie wyznaczono premię górską 1. kategorii. 

Podjazd pod Gavia:

Details

Podjazd pod Stelvio:

Details

Finałowy podjazd:

Details

Szykuje się zatem fantastyczne widowisko z Polakiem Rafałem Majką w jednej z głównych ról. Miejmy nadzieję, że zabawy nie popsuje pogoda. W poniedziałek po wizytacji na podjazdach Gavia i Stelvio organizatorzy przyznali, że etap się odbędzie na pierwotnie planowanej trasie i istnieje jedynie ryzyko opadów deszczu, nie przewiduje się jednak oblodzenia. Ostateczna decyzja ma jednak zapaść po 9:30 rano, czyli trzy godziny przed startem etapu. Gdyby warunki pogodowe na dwóch wymienionych górach pogorszyły się drastycznie, przygotowna jest trasa zastępcza, która do Val Martello poprowadzi przez niżej położone Passo Tonale oraz Passo Castrin.

Altimetria generale

Walka o triumf w Giro toczyła się na Passo della Stelvio toczyła się wielokrotnie, czasem nawet w takich warunkach:

Legend defined.

fot. cyclingnews.com/el serracho

Transmisja 16. etapu od 14:30 w Eurosporcie.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/