Dania 2014: Polacy wydarli Białorusinom wygraną

Polska wygrała w dramatycznych okolicznościach z Białorusią 31:30 w pierwszym meczu fazy zasadniczej Mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych Dania 2014. Gola na wagę dwóch punktów rzucił 3 sekundy przed końcem Mariusz Jurkiewicz.

Pierwsza połowa była wyrównana i zakończyła się minimalnym prowadzeniem Polaków 14:13. Wcześniej dobre otwarcie zanotowali Białorusini, którzy przez kilkanaście minut utrzymywali przynajmniej remis lub nieznaczną przewagę. Potem do głosu doszła ekipa polska, która w pewnym momencie wygrywała już trzema golami – 13:10. Niestety w końcowych minutach przed przerwą rywale doskoczyli na jedno trafienie.

Drugą odsłona rozpoczęła się od lepszej gry Białorusinów. O dziwo Polacy pierwszy raz w tym turnieju wyszli po zmianie stron w słabszej dyspozycji niż w I połowie. Około 35. minuty rywale prowadzili już dwiema bramkami, na szczęście biało-czerwoni szybko się podnieśli i 180 sekund potem wygrywali 19:18. Warto odnotować, że pierwszy raz w tych mistrzostwach na parkiecie pojawił się Piotr Wyszomirski. Rezerwowy bramkarz reprezentacji Polski spisywał się bardzo przyzwoicie i zatrzymał kilka groźnych rzutów Białorusinów.

Niestety na około kwadrans przed końcem Polacy stanęli i pozwolili rywalom na ponowne objęcie prowadzenia. Co gorsza po golu rzuconym w liczebnym osłabieniu Białorusini wygrywali już 23:20, a chwilę potem dołożyli kolejne trafienie. Trzybramkowa strata utrzymała się do ostatnich minut spotkania. Polacy zbliżyli się dopiero 120 sekund przed ostatnim gwizdkiem, ale jeszcze minutę przed końcem 29:30. Nasza drużyna nie poddała się jednak, wyrównała, wybroniła atak rywali i trzy sekundy przed końcem rzuciła decydującą bramkę. Jej autorem był Mariusz Jurkiewicz.