Bjoergen wygrywa w Davos, 11. miejsce Kowalczyk

Marit Bjoergen wygrała w Davos bieg indywidualny techniką dowolną na 15 km zaliczany do PŚ w biegach narciarskich. Justyna Kowalczyk zajęła 11. miejsce. Punkty zdobyła także Sylwia Jaśkowiec – 24. lokata.

Justyna Kowalczyk, która ma w tym sezonie sporo problemów z bieganiem techniką łyżwową rozpoczęła obiecująco. Po 2 km była na 5. miejscu przegrywając z liderującą Therese Johaug o 19 sekund. Za plecami Norweżki o 2 sekundy była Charlotte Kalla, trzecią lokatę zajmowała Marit Bjoergen, a czwartą Kristin Steira.

Niestety Polka osłabła na kolejnych dwóch kilometrach. Po pokonaniu 4 tys. metrów była dziesiąta ze stratą 35 sekund do Johaug. Drugie miejsce zajmowała w tamtym momencie Bjoergen (+ 8 sekund), trzecia była zaś Kalla (strata ponad 9 sekund).

Następny punkt pomiarowy usytuowano po 7,5 km. Na półmetku Kowalczyk traciła do Johaug już ponad jedną minutę. Dawało jej to 26. miejsce. W czołówce nie zmienila się kolejność, ale Bjoergen zbliżyła się do liderki na 4 sekundy.

Po pokonaniu 9,5 km Justyna Kowalczyk ustępowała Johaug o 1:17 i zajmowała 18. miejsce. Zwiększyła się także strata Kalli (do 17,5 sekundy)  i Bjoergen (+ 9 sekund).

Około dziesiątego kilometra do Kowalczyk doskoczyła Kalla, która ruszyła o minutę później. Polka skorzystała z prowadzenia mocniejszej Szwedki i przełożyło się to na niezły czas po 11.5 km. Na tym punkcie pomiarowym nastąpiła zmiana na prowadzeniu – Bjoergen wyprzedzała Johaug o 1,8 sekundy. Kalla zajmowała trzecią lokatę z czasem gorszym o ponad 21 s. Justyna awansowała zaś na 13. pozycję (+ 1:22,7).

Nikłe prowadzenie Bjoergen zwiastowało bardzo ciekawy finisz. Zanim poznaliśmy triumfatorkę, do mety dobiegły Johaug, Kalla i Kowalczyk. Prowadzenie objęła oczywiście Norweżka. Reprezentantka Szwecji przegrała z nią o 16 sekund. Justyna wjechała zaś na 10. pozycji. Ostatecznie ukończyła bieg jako jedenasta, gdyż wyprzedziła ją jeszcze Bjoergen. Norweżka wygrała w całych zawodach o 13 sekund przed swoją rodaczką.

Punkty do PŚ zdobyła też druga Polka – Sylwia Jaśkowiec, która zajęła 24. miejsce.