Euro 2014: Dramatyczny mecz i znów porażka jedną bramką

Polska przegrała z Francją 27:28 w drugim meczu fazy grupowej Mistrzostw Europy piłkarz ręcznych rozgrywanych w Danii. Polacy po dwóch kolejkach mają zero punków, ale wciąż mogą awansować do dalszych gier.

Biało-czerwoni przystąpili do meczu bardzo zmotywowani i prezentowali się dużo skuteczniej niż w konfrontacji z Serbią. Niemal przez całą pierwszą połowę toczyła się zacięta walka „bramka za bramkę”, a prowadzenie zmieniało się kilkakrotnie. W tym czasie żaden z zespołów nie był w stanie osiągnąć przewagi większej niż dwa gole. Dopiero kilka minut przed przerwą Trójkolorowi wykorzystali kolejną (trzecią) grę w przewadze liczebnej i rzucili aż cztery gole z rzędu. Z prowadzenia Polaków momentalnie zrobiło się 11:14. Na szczęście po przerwie na żądanie Michaela Bieglera nasi reprezentanci zdołali ponownie złapać kontakt i zeszli do szatni przegrywając tylko jedną bramką.

Zdecydowanie najlepszym zawodnikiem pierwszej części gry był Nicola Karabatić. Zdołał on rzucić sześć goli (100 procent skuteczności) mimo agresywnej i zdecydowanej postawy polskiej defensywy. Najskuteczniejsi z Polaków byli Krzysztof Lijewski i Jakub Łucak – po trzy gole.

Druga część spotkania łudząco przypominała tę sprzed dwóch dni. Polacy znów ruszyli z wielką ochotą i wolą walki, co przełożyło się na szybko zdobyte dwa gole. Co ważne – padły one gdy graliśmy w liczebnym osłabieniu. Przez kolejne kilkanaście minut od stanu 16:16 do 21:20 dla Polski drużyny szły łeb w łeb. Niestety około 12 minut przed końcem biało-czerwoni przegrali własną przewagę 0:2, stracili jeszcze dwa kolejne gole i w decydującą fazę meczu weszli z trzybramkową stratą. Katem okazał się William Accambray – autor trzech trafień z rzędu.

Ostatnie osiem minut to prawdziwy dreszczowiec. Ekipa Michaela Bieglera z mozołem starała się odrobić stratę, grała doskonale w obronie, wyprowadzała świetne ataki, ale nie miała recepty na fenomenalnego bramkarza Trójkolorowych Cyrila Dumoulina. Był on architektem triumfu dającego Francuzom awans – obronił 39% strzałów naszej ekipy. Mimo tego, na 70 sekund przed końcem Polacy dopięli swego – wyrównali, a upragnionego gola zdobył Mariusz Jurkiewicz. Niestety gdy na zegarze pozostało ledwie 14 sekund rywale znów zadali cios – tym razem Szmala pokonał Daniel Narcise. Polska miała jeszcze szansę na wyrównanie, ale podobnie jak w starciu z Serbią nie udało się wyrwać choćby punktu. Mecz kolejną udaną interwencją (po rzucie Michała Jureckiego) zakończył Dumoulin.

Najwięcej bramek w meczu – siedem zdobył Nicola Karabatić. Wśród Polaków prym wiódł Jakub Łucak – pięć trafień.

W piątek Polska zagra o 18:00 z Rosją. By liczyć na awans, będzie musiała wygrać. Przy odpowiednim wyniku starcia Francja – Serbia (wygranej Trójkolorowych), możemy zająć nawet drugie miejsce w grupie. Szczegóły dotyczące sytuacji w grupie opublikujemy na PubSport.pl w piątkowy poranek.