EHF Euro 2014: Niezwykły mecz Polaków, Rosja pokonana, teraz kibicujemy Francji

Polska wygrała z Rosją 24:22 w meczu trzeciej kolejki fazy grupowej mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych 2014. Biało-czerwoni zapewnili sobie awans do II rundy turnieju, a jeżeli wieczorem Francja ogra Serbię, będą mieli na koncie 2 punkty i solidne podstawy do walki o strefę medalową.

Pierwsza połowa była fatalna w wykonaniu drużyny Michaela Bieglera. Początkowe 10 minut nie zwiastowało tragedii, która nastąpiła potem. Od prowadzenia Polaków 5:4 Rosjanie seryjnie zaczęli zdobywać gole i odskoczyli na duży dystans. Kilka minut przed przerwą Sborna wygrywała już 13:8. Na szczęście ostatnie 120 sekund było już nieco lepsze i biało-czerwoni zdołali odrobić jedno trafienie i zeszli do szatni przy wyniku 10:14.

Po wznowieniu gry polska drużyna tradycyjnie „siadła” na przeciwniku i zaczęła odrabiać straty. Powtórzył się scenariusz ze starć z Serbią i Francją, z tą różnicą, że tym razem dominacja Polaków trwała niemal do końca. Przez pierwsze 15 minut drugiej połowy Rosjanie zdobyli 2 gole, a stracili 12 i przegrywali 22:16. Problem w tym, że ten wynik nie urządzał żadnej z drużyn – eliminował Rosję i sprawiał, że Polska przechodzi dalej z zerowym dorobkiem punktowym.

Końcówka spotkania była więc jedną z najdziwniejszych w historii polskiej piłki ręcznej. Kibice zamiast cieszyć się z fenomenalnych interwencji Sławomira Szmala i kolejnych bramek dla Polski, czekali aż Rosjanie zniwelują stratę do dwóch goli. Ok. 30 sekund przed zakończeniem rywalizacji Bartosz Jurecki wykorzystał rzut karny i dał nam prowadzenie 24:21. Rywale dostali piłkę i sporo czasu na zdobycie ważnej bramki, w ostatniej chwili Żytnikow trafił na 22:24 i obie drużyny mogły zejść z placu gry względnie zadowolone.

Polacy zapewnili sobie udział w II fazie, o losie Rosjan zdecyduje wieczorne starcie Francja – Serbia. Podobnie jak nam, Sbornej na rękę jest porażka ekipy z Bałkanów.