Serbia minimalnie lepsza od Polski w pierwszym meczu na Euro 2014

Serbia wygrała z Polską 20:19 w pierwszym meczu grupy C mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych Dania 2014. Spotkanie rozstrzygnęło się w ostatniej minucie, kiedy to Polacy nie potrafili przygotować akcji dającej cenny punkt.

Tylko kilka otwierających pierwszą połowę minut było wyrównanych. Do stanu 5:5 wydawało się, że Polacy stoczą z Serbami zaciętą walkę „gol za gol”. Z upływem czasu Biało-Czerwoni zaczęli jednak popełniać mnóstwo błędów w ataku, które kończyły się stratami i nieprzygotowanymi, bardzo niecelnymi rzutami. Zmarnowali również parę doskonałych, wręcz stuprocentowych sytuacji bramkowych. Doskonałą ilustracją ofensywnej postawy naszych kadrowiczów była statystyka goli zdobytych w liczebnej przewadze. Przez 4 minuty, gdy Serbowie przebywali na ławce kar, Polski zespół ani razu nie pokonał Darko Stanica. W związku z tym wynik do przerwy – 9:13 nie powinien budzić zdziwienia.

Warto również odnotować, że strata do Serbów mogła być większa, gdyby nie fantastyczna dyspozycja Sławomira Szmala. Polski bramkarz przynajmniej trzykrotnie zatrzymywał rywali znajdujących się w idealnych sytuacjach do zdobycia goli. Promykiem nadziei na druga połówkę była wysoka forma Mariusza Jurkiewicza – najskuteczniejszego zawodnika pierwszych 30 minut – autora trzech bramek.

Początek drugiej odsłony był totalnym zaprzeczeniem wydarzeń sprzed przerwy. Polacy grali pewnie i skutecznie, zarówno w obronie jak i ataku. W ciągu ośmiu minut zdołali rzucić sześć goli z rzędu i wyjść na prowadzenie 15:13. Niestety to były miłe złego początki, gdyż od mniej więcej 40. minuty spotkania w naszej ekipie rządził chaos. Mimo sporej liczby nieporozumień, dwóch przestrzelonych rzutów karnych i kilku innych mniejszych błędów, losy spotkania wisiały na włosku do ostatnich sekund.

W 59. minucie Serbowie prowadzili 20:19 i wykonywali rzut karny, w niesamowity sposób obronił go jednak Sławomir Szmal – bezapelacyjnie najlepszy z Polaków tego dnia. Jego koledzy z pola dostali w ten sposób ponad 30 sekund na doprowadzenie do remisu. Ich ostatnia akcja była jednak puentą całego meczu – został rozegrana nieprecyzyjnie i chaotycznie. Zakończyła się rozpaczliwym rzutem wprost w ręce Stanica.

Biało-Czerwoni po porażce z Serbią mają niewielki margines błędu w pozostałych dwóch meczach. Jeżeli chcą być na EHF Euro 2014 kimś więcej niż statystami muszą szybko się pozbierać i ograć Francję oraz Rosję.