Ekstraklasa kończy rundę zasadniczą [zapowiedź 30. kolejki]

W 30. kolejce T-Mobile Ekstraklasy rozstrzygnie się ostateczny skład grupy mistrzowskiej i grupy spadkowej. Prezentujemy zapowiedź tej bardzo ważnej serii sptokań.

Wszystkie mecze 30. kolejki odbędą się o 18:00, każdy mecz będzie miał jakąś stawkę – niektóre "tylko" punktową, inne zdecydują o ostatecznym kształcie grupy mistrzowskiej. Do tej pierwszej grupy zaliczyć trzeba mecze:

 • Zagłębie Lubin – Legia Warszawa
 • Pogoń Szczecin – Widzew Łódź
 • Wisła Kraków – Podbeskidzie Bielsko-Biała
 • Zawisza Bydgoszcz – Ruch Chorzów

Wszyscy uczestnicy tych spotkań są już pewni tego, w której grupie zagrają w rundzie finałowej, dla nich liczą się już tylko punkty. Dla kilku innych drużyn dzisiejsze spotkania to szansa na zapewnienie sobie już dziś utrzymania w lidze. Drużyny walczące o miejsce w grupie mistrzowskiej zaznaczyliśmy pogrubieniem.

 • Korona Kielce – Cracovia
 • Śląsk Wrocław – Lechia Gdańsk
 • Górnik Zabrze – Lech Poznań
 • Jagiellonia Białystok – Piast Gliwice
7. Górnik Zabrze 29 11 9 9 42 43 -1 42
8. Lechia Gdańsk 29 10 9 10 38 35 1 40
9. Cracovia Kraków 29 11 6 12 38 42 -4 39
10. Jagiellonia Białystok 29 10 8 11 45 52 3 38

Cztery ekipy powalczą o dwa miejsca. Najbliżej kwalifikacji jest Górnik Zabrze. Jego wyeliminować może tylko i wyłącznie jeden układ wyników trzech spotkań. Jeżeli Zabrzanie przegraja z Lechem, będą mogli zostać wyprzedzeni przez Cracovię i Lechię, pod warunkiem, że drużyny te wygrają swoje mecze. Górnik będzie spokojny o "ósemkę" jeśli zdobędzie choć punkt. 

Górnik awansuje do "ósemki" gdy wydarzy się przynajmniej jeden z poniższych scenariuszy:

1. Górnik wygra lub zremisuje z Lechem
ew. 2. Cracovia nie wygra z Koroną 
ew. 3. Lechia nie wygra ze Śląskiem

"Panem własnego losu jest też Lecha Gdańsk". Wygrana ze Śląskiem zapewni jej przynajmniej ósme miejsce. W przypadku remisu gdańsczanie będą musieli liczyć na potknięcie Cracovii w Kielcach, jeżeli przegraliby we Wrocławiu, będą też musieli oglądać się na Jagiellonię.

Drogi awansu Lechii do "ósemki":

1. Wygrana ze Śląskiem Wrocław
ew, 2. Remis/przegrana Jagielloni z Piastem + remis/przegrana Cracovii z Koroną
ew. 3. Remis Lechii ze Śląskiem + porażka/remis Cracovii z Koroną

Cracovia traci obecnie jeden punkt do Lechii i ma gorszy bilans dwumeczu z tym zespołem. Oznacza to, że musi dziś zdobyć o dwa puntky niż ekipa z Gdańska. W związku z tym konieczne jest pokonanie Korony w Kielcach. Wygrana  Lechii nie przekreśli jednak wszystkich szans Cracovii, która może awansować także kosztem Górnika. Przy porażce zabrzan z Lechem i jednoczesnym triumfie Pasów w Kielcach, drużyny te będą mieć po 42 pkt, ale to zespół profesora Filipiaka była lepsza w bezpośrednich spotkaniach. 

Drogi awansu Cracovii do ósemki:

1. Wygrana Cracovii w Kielcach + remis/porażka Lechii ze Śląskiem
ew. 2. Wygrana Cracovii w Kielcach + porażka Górnika z Lechem

Po klęsce 1:6 w Poznaniu kwalifikacja dla Jagiellonii wydaje się być sportową fikcją. Matematyka jest jednak dla Jagi bardziej łaskwa i pozwala zachować nadzieje. KONIECZNE ku temu warunki są trzy:

 • Jagiellonia wygrywa z Piastem
 • Cracovia nie wygrywa z Koroną
 • Lechia przegrywa ze Śląskiem

Tylko w takim układzie ekipa Michała Probierza mogłąby zająć 8. lokatę w tabeli.

Reasumując, wszystko jest w nogach piłkarzy Górnika i Lechii, bo dopiero ich potknięcia pozwolą "wejść" do gry Cracovii i Jagielloni. 


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/