El. MŚ 2018: Włosi znów nie dali się Hiszpanom, szalona noc na Islandii

Włochy zremisowały z Hiszpanią 1:1 w szlagierowym meczu czwartkowej serii spotkań eliminacji MŚ Rosja 2016. Gorąco było też na innych stadionach, gdzie m.in. obserwowaliśmy szaloną końcówkę starcia Islandia – Finlandia.

Dominacja Hiszpanii w pierwszej połowie była ogromna, a potwierdzały ją wszystkie możliwe statystyki, prócz tej najważniejszej – podającej ilość zdobytych bramek. Bezbramkowe 45 minut w Turynie mogło przyprawić włoskich fanów o palpitację serca – ich podopieczni nie potrafili utrzymać się przy piłce na dłużej niż kilkadziesiąt sekund, w posiadaniu futbolówki przegrywali 28% do 72%, w strzałach 0 do 7, w rzutach rożnych 0:9. Najlepiej włoska drużyna wyglądała… jeszcze przed pierwszym gwizdkiem, gdy ekspresyjnie odśpiewała hymn narodowy. Czar prysł, gdy zamiast na strunach głosowych, trzeba było zacząć grać w piłkę.

Po przerwie goście wreszcie zdołali strzelić gola, ale nie osiągnęliby tego, gdyby nie pomocna dłoń Buffona. Włoski golkiper zapędził się poza pole karne, minął się z futbolówką i zostawił pustą bramkę przed Vitolo. Hiszpan bez problemów trafił do siatki.

Wydawało się, że Hiszpanom uda się rewanż za ostatnie mistrzostwa Europy (porażka z Italią w 1/8 finału 0:2). Plany te pokrzyżował jednak De Rossi, zamieniając na bramkę rzut karny w 82. minucie. Był to jedyny strzał w światło bramki, jaki oddała w tym starciu Squadra Azzurra.

W tej samej grupie grały jeszcze Liechtenstein z Albanią (0:2) oraz Macedonia z Izraelem (1:2). Komplet punktów po dwóch seriach gier mają jedynie Albańczycy.

***

W pozostałych czwartkowych meczach, również nie brakowało emocji. Gwiazdą wieczoru został dość szybko, bo w ciągu 35 minut Mario Madżukić, który trzykrotnie pokonał bramkarza Kosowa i sprowadził do parteru europejskiego debiutanta, zadowolonego zdobyciem jednego punktu w poprzedniej kolejce. Po zmianie stron, już z ławki rezerwowych, Mario zobaczył jeszcze trzy gole swoich kolegów i pewną wiktorię 6:0. Chorwacja lideruje w tabeli tej grupy, ale za jej plecami, także z 4 punktami jest Islandia. Ćwierćfinaliści Euro 2016 przekonali się tego wieczoru, jak trudno jest występować w roli faworyta i niemiłosiernie męczyli się na swoim stadionie z Finlandią. Goście dwa razy wychodzili na prowadzenie, ale ostatecznie przegrali 2:3, dając sobie wepchnąć (dosłownie) dwie bramki w 91. i 96. minucie. W międzyczasie Islandia zmarnowała jeszcze rzut karny. Punktami podzieliły się za to Turcja i Ukraina, choć przyjezdni prowadzili już 2:0.

W czwartek grała też grupa D, gdzie po dwóch kolejkach aż cztery ekipy mają po 4 punkty. Dziś remis odnotowano we Wiedniu, gdzie Austriacy spłatali figla trzeciej drużynie Europy, Walii (2:2). W innych meczach Serbia pewnie wygrała na Mołdawii (3:0), a Irlandczycy pokonali Gruzję 1:0.