Kw. Eurobasketu 2015: Polacy wygrali z Niemcami!

Koszykówka

W pierwszym meczu eliminacji koszykarskich mistrzostw Europy 2015 męska reprezentacja Polski pokonała w Toruniu Niemców 68:67.

Od pocżątku spotkania to Polacy mieli nieznaczną przewagę. Po pierwszej kwarcie, głównie dzięki czterem "trójkom" Adama Waczyńskiego prowadzili 22:20, choć wcześniej na tablicy świecił się m.in. rezultat 17:10. Przez pewien fragment drugiej kwarty to Niemcy wygrywali jednym "oczkiem", ale w końcówce to znów nasza drużyna wrzuciła kilka punktów i zagwarantowała sobie prowadzenie do przerwy 36:31. Udaną połówkę ukoronował celnym rzutem za trzy punkty tuż przed końcową syreną Robert Skibniewski. Najskuteczniejszym koszykarzem na boisku po 20 minutach gry był Waczyński – zdobywca 14 punktów.

Druga część gry także rozpoczęła się od celnej "trójki" Polaków, a konkretnie Aarona Cela. Po tym rzucie nasza reprezentacja prowadziła już 39:31. Niestety przez kilka kolejnych minut Polaków zawodziła skutecnzość, przez co Niemcy nieco się zbliżyli. Cztery minuty przed końcem kwarty numer trzy, kolejny celny rzut zza lini 6,75 oddał Cel i prowadzenie wzrosło do dziewięciu punktów.Przed końcem tej odsłony spotkania z dystansu trafił jeszcze Przymysław Zamojski, a kilkanaście sekund po jego rzucie Mateusz Ponitka efektowną akcją indywidualną zwiększył prowadzenie Polaków do dziesięciu punktów (53:43).

Na decydującą kwartę spotkania biało-czerwoni wyszli przy prowadzeniu 56:50. Niestety przez blisko dwie minuty nie potrafili trafić do kosza i w efekcie na 8 minut przed syreną remisowali 56:56. Niekorzystną tendencję przerwał dopiero czas dla trenra Mike Taylora. Po wznowieniu meczu to Niemcy zacięli się i mieli problemy ze zdobywaniem punktów. W tym czasie Polacy wrócili na sześciopunktowe prowadzenie, w czym nioecenioną rolę odegrał swoją walecznością na tablicy Aaron Cel.Na niespełna pięć i pół minuty do końca Polska wygrywała 62:56 i zmusiła selekcjonera rywali do poproszenia o czas. Po przerwie Niemcy nadal pudłowali, a zadanie dodatkowo utrudniała im szczelna polska defensywa. 57. punkt przeciwnicy zdobyli dopiero gdy na zegarze pozostały tylko cztery minuty.

90 sekund przed końcem Niemcy wrócili do gry – trzypunktowy rzut Dennisa Schrodera doprowadził do stanu 66:65 dla Polski. Potem przyszła niecelna "trójka" Cela i dwa osobiste Schrodera, po których goście objęli prowadzenie 66:67. Do końca pozostało około 30 sekund i na indywidualną akcję zdecydował się Mateusz Ponitka. Przyniosła ona faul rywali i dwa rzuty osobiste odwracające wynik na jednopunktowe prowadzenie Polaków. Niemcom pozostawało 18 sekund na zadanie decydującego ciosu. Po czasie dla trenera Mutapcica piłka trafiła do Schrodera, ale ten nie trafił za trzy punkty, co równało się minimalnej (68:67) wygranej polskiej reprezentacji.

Najwięcej punktów – 19 zdobył Adam Waczyński. U Niemców najlepiej punktował Schroder (16 pkt).

Kolejny mecz kwalifikacji do Eurobasketu Polacy zagrają 13 sierpnia na wyjeździe z Luksemburgiem.