Stoch liderem Pucharu Świata, Ziobro wygrywa w Engelbergu!

Jan Ziobro wygrał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, który został nowym liderem Pucharu Świata!

Pierwsza seria przebiegała w równych i sprawiedliwych warunkach. Jako pierwszy z Polaków zaprezentował się Murańka. 130 m było w momencie lądowania najdalszą odległością w konkursie i dawało Klimkowi drugie miejsce z minimalną stratą do Austriaka Dietharta. Na koniec pierwszej serii został zaś sklasyfikowany na 8. miejscu.

Jedną lokatę wyżej wylądował Kamil Stoch, który uzyskał metr mniej od Murańki, ale uzyskał nieznacznie wyższą notę. 130,5 m zaliczył Piotr Żyła, co przełożyło się na czwarte miejsce za Jandą, Bardalem i Ziobrą, który prowadził dzięki lądowaniu na 134 m. Przewaga młodego Polaka mogła być wyższa niż 0,2 pkt, bo skoczył on 3 m dalej niż Norweg, niestety uzyskał kiepskie, choć zasłużone oceny za styl.

Do finałowej serii zakwalifikowali się też dwaj pozostali Biało-Czerwoni. 126 m i 19. miejsce odnotował Maciej Kot. 100 cm krócej skoczył Dawid Kubacki i plasował się na 25. miejscu.

Dopiero 18. miejsce na półmetku rywalizacji przypadło liderowi PŚ Gregorowi Schlierenzauerowi.

Finałowa runda toczyła się w dużo trudniejszych warunkach atmosferycznych. Większość prób oddawana była w bardzo silnym wietrze w plecy – rekordziści mieli dodane ponad 20 pkt za niekorzystne podmuchy. Nie przekładało się to jednak na odległości, które oscylowały ok. 120 m. Apogeum fatalnych występów był skok Gregora Schlierenzauera – 118 m oznaczało dla Austriaka spadek do trzeciej dziesiątki.

Zanim zmieniła się pogoda swój piękny lot zaprezentował 28. po pierwszej serii Simon Ammann. Szwajcarska publiczność mogła podziwiać jego nienaganną próbę na 134 m. Na prowadzeniu zmienił go dopiero dziesiąty w klasyfikacji Anders Fannemel. Nie utrzymał się on długo na pierwszej lokacie – wyprzedzali go kolejno skaczący potem Loitzl, Murańka (134 m) oraz Stoch – 137,5 m. Zakopiańczyk wobec słabego startu Schierenzauera, miał nawet szansę zostać liderem Pucharu Świata. Musiał jednak zająć w najgorszym wypadku drugie miejsce. Udało się to, gdyż jedynym, który przeskoczył Stocha był Ziobro – 141 m to przy okazji wyrównany rekord skoczni. Trzeci był Bardal  (140 m). Norweg przegrał ze Stochem za sprawą fatalnych not za styl – nieudane lądowanie.

131,5 m skoczył Żyła, efektem tego było szóste miejsce tuż przed Murańką.

Nieźle wypadł Dawid Kubacki – 125,5 m pozwoliło mu awansować na 17 lokatę – 4 miejsca niżej finiszował Maciej Kot (120 m w drugiej serii).