Euro 2012: Anglia – Włochy [podsumowanie]

Włochy zagrają w półfinale Euro 2012. W rzutach karnych pokonali Anglię 4:2, w meczu był remis 0:0.

Przez 90 minut trwały na boisku piłkarskie szachy, chociaż toczone w dość szybkim tempie. To co najciekawsze miało miejsce w pierwszych pięciu minutach – najpierw z dystansu, potężnym uderzeniem w słupek trafił De Rossi, chwilę potem Buffon wybronił w niezwykły sposób uderzenie Younga z 6 metrów. Z każdą minutą w obu ekipach narastała obawa przed stratą gola, co przekładało się na zachowawczą grę. Inicjatywę do końca pierwszej połowy mieli Włosi, ale ich ataki były za wolne, by rozerwać skomasowaną obronę Anglików. Kilka razy dobrą piłkę dostawał Balotelli, ale nawet jemu trudno było dojść do dogodnej sytuacji, kiedy pilnowało go dwóch, a nawet trzech zawodników. Reprezentacja Anglii ograniczała się w pierwszej połowie do kontr, ale te nie były zbyt skuteczne. Najbliżej powodzenia był, po dwójkowej akcji z Rooneyem, Welbeck, ale przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Druga połowa to właściwie identyczny obraz gry. Przewaga Włochów i sporadyczne ataki rywali z Wysp Brytyjskich. Różnych sposobów imał się Balotelli, który w jednej z akcji, w wielkim tłoku spróbował strzału z przewrotki, ale zabrakło mu celności. W 93. minucie tym samym próbował odwdzięczyć się Rooney, ale jego próba również poszybowała nad bramką. Wkrótce po tym zdarzeniu Pedro Proenca zakończył ten mecz i zarządził dogrywkę. Było to pierwsze bezbramkowe 90 minut w Euro 2012.

Dogrywka także nie przyniosła zmiany rezultatu, choć dwa razy było ku temu blisko. W 103. minucie dośrodkowanie Maggio trafiło w słupek, natomiast  w 115. piłka wpadła do bramki Harta, ale był spalony włoskiego zawodnika.

Karne wygrali Włosi 4:2. Jedenastek nie wykorzystali: Montolivo (2 kolejka – obok słupka), Young (3 kolejka – poprzeczka) oraz A. Cole (4 kolejka – obronił Buffon)