Euro 2012: Holandia – Dania 0:1 [podsumowanie]

Dania pokonała Holandię 1:0 w meczu otwierającym rywalizację w grupie B. Mecz odbył się w Charkowie.

Pierwsza połowa to ciągłe bicie holenderską głową w duński mur. Arjen Roben i spółka próbowali wszystkimi możliwymi sposobami przedostać się pod bramkę Duńczyków, ale ci doskonale ustawili się w defensywie i czekali na swoją szansę. Podopieczni Mortena Olsena sporadycznie atakowali większą ilością zawodników, ale niemal każda ich sytuacja niosła duże zagrożenie dla bramkarza Holandii. W 24. minucie obrona Pomarańczowych dała się łatwo wymanewrować napastnikowi Michaelowi Krohn-Dehliemu i Marten Stekelenburg musiał wyciągnąć piłkę z siatki.

Najaktywniejszym zawodnikiem drużyny holenderskiej był Arjen Roben, zawodnik  Bayernu Monachium kilkakrotnie próbował swojego firmowego uderzenia lewą nogą, ale tylko jedna z tych prób była bliska powodzenia. Duńczyków uratował wówczas słupek. Doskonałą okazję na wyrównującego gola miał również Robin van Persie, ale na 10 metrze przed bramką źle przyjął piłkę i zabrało mu już czasu na oddanie celniejszego strzału. Do przerwy Dania niespodziewanie prowadziła, a zdyscyplinowana i skuteczna gra tej drużyny robiła duże wrażenie.

Po zmianie stron Holendrzy ruszyli z jeszcze większą furią. W ciągu 7 minut gry Robin Van Persie zmarnował dwie dogodne okazje podbramkowe, a efektowny strzał z dystansu w wykonaniu Van Bommela obronił duński golkiper Andersen. Nieporadność snajpera Arsenalu Londyn skłoniła trenera Berta van Marwijka do wprowadzenia na boisko drugiego napastnika – Huntelaara. Od tego momentu gra Pomarańczowych stała się wolniejsza, a sytuacji było jak na lekarstwo. Snajper Schalke O4 miał jednak swoją szansę, ale przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem.

Wygraną Danii należy uznać za zasłużoną. Drużyna Mortena Olsena zdobyła jednego gola i była świetnie ustawiona w defensywie. Poza kilkoma fragmentami większej dominacji Holendrów, Dania zdawała się kontrolować przebieg boiskowych wydarzeń.