Euro 2012: Polska – Grecja 1:1 [podsumowanie]

W pierwszym meczu Euro 2012, Polska zremisowała z Grecją 1:1.

Polacy od początku ruszyli do ataków, chcąc jak najszybciej sforsować grecką obronę. Już w 4  minucie blisko gola był Rafał Murawski, ale jego strzał z 18 metrów wybił na rzut rożny bramkarz Chalkias. Podopieczni Franciszka Smudy nie rezygnowali z ofensywnych akcji, a przodowali w nich grający na prawym skrzydle Kuba Błaszczykowski i Łukasz Piszczek. W 17 minucie, po dobrym odbiorze w środku pola, Błaszczykowski dośrodkował w pole karne, a Robert Lewandowski pewnie pokonał greckiego golkipera.

Od tego momentu Biało-Czerwoni kontrolowali przebieg rywalizacji, ale nie stwarzali już tak klarownych okazji. Na 2-o mógł jednak podwyższyć Damien Perquis, ale nie trafił z 12 metrów do bramki.

Antybohaterem pierwszego meczu został hiszpański sędzia Velasco Carballo, który pokazał przed przerwą dwie wątpliwe żółte kartki Sokratisowi Papastatopouloswi i Grecy musieli kończyć mecz w dziesiątkę.

Druga połowa miała niesamowity przebieg. Tuż po przerwie rezerwowy Salpingidis wykorzystał niezdecydowanie polskiej obrony i wyrównał wynik meczu.

Gol dodał Grekom animuszu i to oni zaczęli nadawać ton rywalizacji. W 69. minucie Szczęsny sfaulował wychodzącego sam na sam rywala i otrzymał zasłużoną czerwoną kartkę. W jego miejsce wszedł Przemysław Tytoń i został bohaterem narodowym, broniąc rzut karny wykonywany przez Karagounisa.

Po tym wydarzeniu żadna z drużyn nie odważyła się podjąć większego ryzyka i mecz zakończył się remisem 1:1.