Euro 2012: Ukraina – Anglia [podsumowanie]

W meczu Grupy D Ukraina przegrała z Anglią 0:1 i odpadła z turnieju. Gola zdobył Wayne Rooney.

Pierwsza połowa stała pod znakiem sporej dominacji gospodarzy. Niesieni świetnym dopingiem publiczności w Doniecku Ukraińcy grali pomysłowo i z polotem. Wielokrotnie udawało im się przedostać pod pole karne rywali. Najczęściej osiągali to grając długie przerzuty z prawej na lewą stronę i odwrotnie. Na skrzydłach szaleli Konoplianka i Jarmolenko, podopieczni Błochina oddawali też sporo groźnych strzałów z dystansu. Warto zaznaczyć, że w składzie współgospodarzy Euro zaszło kilka zmian w stosunku do poprzednich meczów. Z przodu zamiast Szewczenki i Woronina biegali Milewski i Dević, co przyniosło widoczne efekty.

Anglia, której do awansu wystarczał remis zupełnie przespała początek spotkania i w ciągu pierwszych 25 minut nie oddała strzału w kierunku bramki Piatowa. Przez całą połowę Anglicy nie oddali natomiast strzału w światło bramki. Obok słupka w 28. minucie wyśmienitej okazji uderzył za to Wayne Rooney. To była właściwie jedyna warta odnotowania akcja Anglików w pierwszej części gry. Przez pozostały czas przeważali Ukraińcy, ale oni również nie stworzyli sobie stuprocentowych okazji.

Losy meczu odmieniła sytuacja tuż po przerwie. Kiepskie dośrodkowanie Gerrarda przepuścił w haniebny sposób Piatow, do piłki dopadł Rooney i z 2 metrów wpakował ją do siatki. Anglia od tego momentu grała lepiej, przede wszystkim w defensywie, nie dając tak dużo swobody ambitnym Ukraińcom. Gospodarze nie mieli zamiaru się jednak poddawać i z uporem szukali wyrównującego gola. Między 60, a 63 minutą kiepskie chwile przeżywali sędziowie tego meczu. Najpierw liniowy nie dostrzegł spalonego Devica, który głową omal nie pokonał Harta, a chwilę potem nie dostrzegli, że piłka przekroczyła linię bramkową po strzale Jarmolenki. Fatalnie spisał się w tej sytuacji sędzia bramkowy, ustawiony 4 metry od akcji. Żeby było ciekawiej, całe zdarzenie nie powinno mieć miejsca, bo wcześniej jeden z Ukraińców był na spalonym.

Do końca Ukraina próbowała szczęścia, zawzięcie atakowała, ale nie dała rady nawet doprowadzić do remisu i została wyeliminowana z turnieju. Anglia zwyciężyła w grupie D i w 1/4 finału zmierzy się z Włochami. Mecz Anglia – Ukraina był jednym z najciekawszym meczów tegorocznego Euro.