Euro 2012: Ukraina – Francja [podsumowanie]

Ukraina przegrała w Doniecku z Francją 0:2 w meczu Grupy D Euro 2012.

Pierwsza połowa była jedną z najdłuższych w historii Euro. Po 4 minutach mecz trzeba było przerwać na skutek niesamowitych opadów deszczu nad stadionem w Doniecku oraz towarzyszącej im gwałtownej burzy z piorunami. Zawody udało się wznowić dopiero po godzinie.

Pierwsze 25 minut po powrocie piłkarzy na boisko było bardzo senne. To chyba jeden z najnudniejszych fragmentów podczas tegorocznych mistrzostw. Około trzydziestej minuty, spotkanie znacznie się jednak ożywiło. Wówczas to, po fatalnym błędzie Tymoszczuka sam na sam z bramkarzem Piatowem stanął Jeremy Menez. Francuzki zawodnik przegrał jednak ten pojedynek. W odpowiedzi kilka minut później Andrij Szewczenko uciekł pilnującemu go obrońcy i  stanął oko w oko z Hugo Llorisem. Mocny strzał supersnajpera z Ukrainy został jednak obroniony, choć Szewczenkę może usprawiedliwiać dość ostry kąt z jakiego przyszło mu uderzać. Jeszcze przed przerwą znów błysnął Piatow. Tym razem w sobie tylko znany sposób obronił strzał Mexesa, który uderzał głową piłkę dośrodkowaną z narożnika boiska.

Po przerwie Francuzi zdecydowanie ruszyli do ataku. W ciągu pięciu minut Piatow znów musiał bronić sytuację sam na sam z Menezem. I tym razem mu się to udało. Ukraińcy odpowiedzieli tylko ładnym strzałem Szewczenki z dystansu, ale chwilę potem przegrywali już  0:2. W 52. minucie wynik otworzył, nieskuteczny wcześniej Menez, za którego prawdopodobnie już przygotowana była zmiana. Trzy minuty potem po zespołowej akcji Francuzów, ładnym podaniu Benzemy, przy biernej postawie obrońców, na 2:0 podwyższył Cabaye, dla którego był to pierwszy go w reprezentacji.

Taki obrót spraw rozbił kompletnie Ukraińców, którzy grali od tego momentu bez wiary. Podopieczni Laurenta Blanca czekali na kontry i po jednej z nich mogli zdobyć trzeciego gola. Strzał Meneza trafił jednak w słupek.

Do końca tempo nie było już zbyt duże i wynik nie uległ zmianie. Francja objęła prowadzenie w grupie D i w ostatnim meczu powalczy o awans ze Szwecją. Ukraina ma 3 punkty i również zachowała szanse awansu. Prawdopodobnie będzie jej do tego celu potrzebna wygrana z Anglią w 3 kolejce.