Euro 2012: Ukraina – Szwecja [podsumowanie]

Ukraina pokonała Szwecję 2:1 w meczu grupy D piłkarskich mistrzostw Europy. Mecz rozegrano w Kijowie, a jego bohaterem został Andryj Szewczenko, zdobywca dwóch bramek.

Pierwsza połowa toczona była w szybkim tempie, a obie drużyny atakowały ze sporym animuszem. W starciu doświadczonych napastników – Szewczenki z Ibrahimovicem, bardziej widoczny był Szwed. Gwiazdor Milanu grał jednak nieco egoistycznie i kilkakrotnie bezsensownie stracił piłkę dryblując zamiast szukać podania do lepiej ustawionych partnerów. Na krótko przed przerwą Ibra był bliski otworzenia wyniku spotkania, ale jego strzał głową trafił w słupek. Ukraina również starała się atakować, ale tak dogodnej okazji jak Szwedzi, w pierwszej połowie sobie nie stworzyła.

Losy meczu rozstrzygnął pierwszy kwadrans po przerwie. Najpierw do siatki trafił Ibrahimović, delikatnie trącając piłkę zagraną wzdłuż ukraińskiego pola karnego. Odpowiedź gospodarzy, dla których był to pierwszy mecz w historii występów na Euro, była błyskawiczna. Po 3 minutach wyrównał weteran Szewczenko, który piękną główką nie dał szans bramkarzowi Szwecji. Ukraińcy poszli za ciosem i zadali decydujący cios już 5 minut potem. W roli głównej znów wystąpił Szewa, świetnie wykorzystując dokładne dośrodkowanie z rzutu rożnego.

Szwedzi do końca walczyli o wyrównanie. W 90. minucie Elmander po zgraniu Ibrahimovica stanął oko w oko z Piatowem, ale posłał piłkę nad poprzeczką bramki zespołu Ukraińskiego.